Jak zadbać o swoje auto w okresie zimowym – poradnik dla kierowców

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zadbać o swoje auto w okresie zimowym – poradnik dla kierowców

Okres zimowy to czas, kiedy nasze samochody narażone są na wiele niekorzystnych warunków atmosferycznych. Niskie temperatury, opady śniegu i deszczu, a także sól na drogach mogą zagrażać naszym pojazdom. W tym artykule przedstawimy poradnik, jak zadbać o swoje auto w okresie zimowym, aby uniknąć kosztownych napraw i zwiększyć bezpieczeństwo na drodze.

Zadbaj o oświetlenie

W okresie zimowym dni są krótsze, a warunki atmosferyczne mogą znacznie ograniczać widoczność na drodze. Dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać o oświetlenie swojego samochodu. Sprawdź, czy wszystkie żarówki w samochodzie działają poprawnie i wymień te, które są przepalone. Możesz także rozważyć zamontowanie dodatkowych świateł przeciwmgielnych, które zwiększą widoczność na drodze w trudnych warunkach.

Wymień olej i filtry

W okresie zimowym olej w silniku musi działać w trudniejszych warunkach niż w cieplejszych miesiącach. Dlatego ważne jest, aby wymienić olej na taki, który jest przeznaczony do użytku w zimie. Wraz z wymianą oleju należy również wymienić filtry powietrza i oleju, aby zapewnić prawidłową pracę silnika.

Sprawdź hamulce

Bezpieczeństwo na drodze w zimie zależy także od stanu hamulców. Przed sezonem zimowym warto sprawdzić stan klocków hamulcowych i tarcz hamulcowych, a także wymienić płyn hamulcowy, jeśli jest już stary. Dobrze działające hamulce to gwarancja bezpieczeństwa na śliskiej drodze.

Wymień opony

W okresie zimowym opony pełnią bardzo ważną rolę. Muszą zapewnić przyczepność na śliskiej nawierzchni, a także zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Dlatego warto wymienić opony letnie na zimowe, które są specjalnie przeznaczone do jazdy w trudnych warunkach. Przed sezonem zimowym warto również sprawdzić stan bieżnika na oponach, który powinien wynosić co najmniej 4 mm. W przypadku opon zużytych lub zniszczonych, należy je wymienić na nowe.

Przygotuj się na warunki atmosferyczne

W okresie zimowym warunki atmosferyczne mogą być bardzo zmienne. Dlatego warto przygotować się na różne sytuacje. Zawsze miej w samochodzie śniegową łopatkę i szczotkę, a także kawałek dywanika, który można położyć pod koła w przypadku zasypania samochodu śniegiem. Warto także zaopatrzyć się w łańcuchy na koła, które zapewnią większą przyczepność na śliskiej nawierzchni.

Regularnie myj samochód

Sól stosowana na drogach w celu zapobiegania oblodzeniu i zwiększenia przyczepności, może wpłynąć negatywnie na kondycję naszych samochodów. Dlatego bardzo ważne jest regularne mycie samochodu w okresie zimowym, aby usunąć sól i brud z karoserii, a także zabezpieczyć lakier przed uszkodzeniem.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*