Jakie ubezpieczenia powinien wykupić kierowca?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie ubezpieczenia powinien wykupić kierowca?

Artykuł sponsorowany

Przed zakupem samochodu warto sprawdzić ubezpieczenie oc i zapoznać się z ofertami. Chcesz nie tylko porównać firmy, zakres i ceny, ale także upewnić się, że samochód, który planujesz kupić, mieści się w Twoim budżecie. Składki ubezpieczeniowe zależą od wielu czynników, takich jak wiek i wartość samochodu, Twój wiek, historia prowadzenia pojazdu itd. 

Jak ubezpieczyć?

Uzyskaj numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) nowego samochodu i przekaż go swojemu agentowi ubezpieczeniowemu, aby uzyskać dokładną wycenę. Jeśli zdecydujesz się na zakup samochodu, łatwo będzie upewnić się, że jest on ubezpieczony, zanim odwieziesz go do domu. Większość dealerów nie pozwoli Ci odjechać samochodem, dopóki nie zobaczą dowodu ubezpieczenia. Nie będziesz też mogła zarejestrować samochodu bez dowodu, że jest on ubezpieczony. Aby znaleźć najtańsze OC, sprawdź strony z  kalkulatorami

Każdego roku coraz więcej kierowców nie posiada ważnego ubezpieczenia OC. Z biegiem lat wzrastają również kary, jakie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada na osoby bez polisy. Dodatkowo rośnie także skuteczność UFG w poszukiwaniu takich kierowców. 

Ponadto kierowcy nadal jeżdżą nieostrożnie, dlatego korzystaj z samochodu z rozwagą i zachowaj szczególną ostrożność, widząc określone znaki lub nietypowe sytuacje, jak fala świetlna. Już to wystarczy, by zwiększyć szansę na uniknięcie ewentualnej stłuczki.

Co obejmuje odszkodowanie, jeśli jesteś ubezpieczony

Odszkodowanie obejmuje zwrot kosztów, jakie poniósł ubezpieczony w wyniku wypadku, np.zadośćuczynienie za doznaną krzywdę i cierpienie fizyczne (art. 445 § 1 k.c.), zwrot kosztów leczenia, dojazdów do placówek medycznych, rehabilitacji, lekarstw, koszty potrzebne na przygotowanie do innego zawodu (art. 444 § 1 k.c.), zwrot zarobków, które zostały utracone w wyniku wypadku i leczenia (art. 361 § 2 k.c.). Nadto w skład kosztów wchodzi opieka lekarska, pielęgniarska i pobyt w placówce medycznej, wydatki na sprzęt i przyrządy, które potrzebne są do codziennego funkcjonowania, np. wózek inwalidzki.  Aby uzyskać pieniądze z polisy sprawcy, pamiętaj by najpierw ustalić jego dane, czyli imię i nazwisko, PESEL, numer polisy OC, numer rejestracyjny, markę i model pojazdu. Kiedy dojdzie do wypadku komunikacyjnego, najlepiej jest wezwać policję, a zwłaszcza wtedy, kiedy sprawca nie chce przekazać wskazanych wyżej danych lub jeśli Twój stan zdrowia nie pozwala na udokumentowanie wypadku i danych. Szczegółowy kosztorys może sporządzić np. Centralna ewidencja wypadków i kolizji Bydgoszcz jest miejscem, w którym znajdziesz taką usługę.

OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności jest wymagane w Polsce jako prawny wymóg prowadzenia samochodu. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej może pomóc w pokryciu szkód za obrażenia i szkody majątkowe innych osób, za które ponosisz odpowiedzialność prawną w wyniku wypadku objętego ubezpieczeniem.

AC

Ubezpieczenie od kolizji może obejmować uszkodzenia Twojego samochodu po wypadku z udziałem innego pojazdu i może pomóc w naprawie lub wymianie pojazdu objętego ubezpieczeniem.

Kompleksowe ubezpieczenie

Kompleksowe ubezpieczenie może zapewnić dodatkowy poziom ochrony w przypadku wypadku z udziałem innego pojazdu. Może to pomóc w pokryciu kosztów uszkodzenia samochodu w wyniku innych wypadków, w tym wandalizmu, niektórych zdarzeń pogodowych i wypadków ze zwierzętami.

Ubezpieczenie zdrowotne

Koszty leczenia po wypadku mogą być bardzo wysokie. Ubezpieczenie kosztów leczenia może pomóc w pokryciu jego kosztów, które związane są z wypadkiem objętym ubezpieczeniem, niezależnie od tego, kto ponosi winę.

Ubezpieczenie od szkód osobowych

Ubezpieczenie od szkód osobowych może obejmować niektóre koszty leczenia i utratę dochodów w wyniku wypadku objętego ubezpieczeniem. W zależności od ograniczeń polisy, ochrona przed obrażeniami ciała mogłaby pokryć nawet 80% kosztów leczenia i innych kosztów związanych z wypadkiem objętym ubezpieczeniem.

Ubezpieczenie assistance

Dostępne, jeśli masz już kompleksowe ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie od holowania i pracy może zwrócić Ci koszty holowania i pracy przy naprawie pojazdu.

Ubezpieczenie zwrotu kosztów wynajmu

Znalezienie sposobu poruszania się po wypadku może być kosztowne. Ubezpieczenie zwrotu kosztów wynajmu pomaga opłacić wypożyczony samochód, jeśli pojazd nie może być prowadzony po wypadku.

Ubezpieczenie klasycznego samochodu

Ubezpieczenie klasycznego auta zapewnia wyspecjalizowaną ochronę zaprojektowaną z myślą o wyjątkowych potrzebach kolekcjonerów samochodów zabytkowych i klasycznych. 

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*