Jak wybrać odpowiedni szablon CV?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wybrać odpowiedni szablon CV?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Odpowiednio dobrany szablon CV może zwiększyć Twoje szanse na zatrudnienie. W procesie rekrutacji chodzi bowiem o to, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów. Jeśli myślisz, że przestarzały, czarno-biały życiorys pomoże Ci odnieść sukces, to możesz się rozczarować. Skorzystaj z gotowych wzorów, które spełniają aktualne wymogi rekrutacyjne, a jednocześnie ciekawie wyglądają. Jaki szablon CV wybrać? Które czynniki wziąć pod uwagę? O tym przeczytasz w naszym artykule. 

Szablony CV – czym kierować się podczas wyboru?

Choć korzystanie z gotowych szablonów CV jest banalnie proste, sam dobór odpowiedniego wzoru może nastręczać trudności. Wybór gotowych projektów jest naprawdę duży, ale liczba Twoich konkurentów na rynku pracy jeszcze większa. Poznaj kilka wskazówek, które ułatwią Ci wybór odpowiedniego szablonu CV.

  1. Poznaj standardy obowiązujące w Twojej branży. Dla przykładu: środowisko prawnicze trzyma się raczej ściśle określonych ram, z kolei grafik może pozwolić sobie na nutę fantazji i niestandardowe rozwiązania.
  2. Dowiedz się, jak firma, do której aplikujesz, podchodzi do oficjalnych spraw biznesowych. Być może aplikujesz do miejsca, gdzie panują jasno sprecyzowane zasady, przez co zbyt krzykliwe CV zostanie odrzucone już na wstępie.
  3. Określ swoje mocne strony i wybierz szablon CV, które eksponuje konkretne sekcje.
  4. Jeśli nie możesz zdecydować się na jeden szablon CV, wybierz ich kilka. Życiorys powinien zostać każdorazowo dopasowany do oferty pracy, a więc nic nie stoi na przeszkodzie, abyś do wielu firm wysłał zupełnie inne projekty.
  5. Sprawdź, czy szablony CV zawierają aktualną klauzulę RODO, miejsce na fotografię  oraz czy oferują możliwość pobrania pliku w formacie PDF.

Nowoczesne szablony CV – jak powinno wyglądać CV?

Decydując się na gotowe szablony CV, nie musisz tworzyć swojego życiorysu od zera. To z pewnością szybkie i wygodne rozwiązanie – nie będziesz męczyć się z odpowiednim ułożeniem sekcji czy wgraniem zdjęcia. Wzory CV dają także gwarancję, że Curriculum Vitae będzie wyglądać dokładnie, tak jak chciałeś. Ale jak przyciągnąć uwagę rekrutera? Co najlepiej sprawdza się w CV?

Ograniczona liczba grafik i kolorów

Zbyt duża liczba grafik sprawia wrażenie bałaganu i chaosu, a tego z pewnością chcesz uniknąć. Wybierz szablon, który używa ciekawych wypunktowań, interlinii czy niewielkiej skali do zaprezentowania poziomu znajomości języka. Podobnie jest z kolorami, które doskonale sprawdzają się w CV, ale w umiarkowanej ilości. Najlepiej stosować zasadę maksymalnie trzech kolorów i unikać zbyt intensywnych barw.

Białe tło to najlepszy wybór

Choć delikatny, pastelowy kolor tła wygląda bardzo ładnie, to pracodawcy go nie lubią. Zdarza się, że spływające aplikacje są na bieżąco drukowane, a kolorowe tło pochłania dużo tuszu, co dla nich może oznaczać brak zrozumienia dla kosztów firmy. Białe tło też prezentuje się świetnie, jeśli uzupełnisz je ciekawymi akcentami kolorystycznymi.

Czytelność szablonu CV to podstawa

Nie wybieraj wzorów CV z fantazyjną czcionką, co nie oznacza, że musi być ona oklepana. Zdecyduj się na kreator umożliwiający dobór czcionki i postaw na taką, która jest jednocześnie ładna i czytelna. Kolejny element wpływający na przejrzystość życiorysu to rozmieszczenie sekcji. Rubryki powinny być ułożone zgodnie z obowiązującymi standardami rekrutacyjnymi, a jednocześnie podkreślać kompetencje kandydata. Zwróć uwagę na wypunktowania i myślniki – to zawsze dobrze wygląda.

Poznałeś właśnie najważniejsze kryteria, którymi powinieneś się kierować podczas wyboru idealnego wzoru życiorysu. Kreator CV od Ciekawego CV zawiera zarówno klasyczne, jak i nowoczesne szablony CV. Dzięki nim stworzysz dokument, który idealnie zaprezentuje Twoją ścieżkę zawodową i podkreśli największe atuty.

Wzory CV od Ciekawe CV

Zdjęcia: materiał Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*