Wybierasz się na grzybobranie? Zobacz jak uniknąć mandatu!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Wybierasz się na grzybobranie? Zobacz jak uniknąć mandatu!

Sezon grzybowy czas zacząć. Jest to czas, w którym warto przypomnieć zasady wjazdu do lasu i zatrzymywania się w nim. Poniżej znajdziesz również informacje, które uchronią Cię od mandatu.

Droga zamknięta

Obowiązuje zakaz wjazdu do lasu, zwłaszcza kiedy jest to las państwowy. Zakaz ten obejmuje również drogi leśne za wyjątkiem dróg publicznych. Jeśli zaś chodzi o lasy prywatne, ruch jest dozwolony za zgodą właściciela. Jak sprawdzić czy dane drogi są publiczne?

Niestety, poza znakiem informującym o dopuszczeniu ruchu pojazdów, nie ma innego sposobu by zidentyfikować daną drogę. W teorii, każda droga powinna być stosownie oznakowana, jednak w praktyce na wielu drogach publicznych próżno szukać odpowiednich tablic.

Gdzie te znaki?

Lasy Państwowe mają obowiązek stawiania znaków na drogach udostępnionych dla ruchu kołowego, kiedy te przebiegają przez tereny leśne. Nie ma jednak obowiązku stawiania znaków zakazdu wjazdu tam, gdzie ten zakaz obowiązuje. Dlatego też, jeśli widzicie znak dopuszczający – macie prawo wjechać do lasu.

Jeśli macie wątpliwość co do legalności wjazdu na teren danego lasu, skorzystajcie z rządowej strony bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy, która z pewnością pomoże wam rozwiać wątpliwości.

(fot. pexels.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*