Brak przeglądu a kolizja – jakie skutki?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Brak przeglądu a kolizja – jakie skutki?

Wykonanie przeglądu stanu technicznego pojazdu jest obowiązkiem każdego właściciela – podobnie jak wykupienie ubezpieczenia OC. Dla wielu kierowców oznacza to uciążliwe wydatki, zwłaszcza gdy samochód wymaga kosztownych napraw, bo bez nich nie ma szans na przejście przeglądu. Jednak obowiązek to obowiązek. Poznaj konsekwencje spowodowania kolizji za kierownicą auta bez ważnego przeglądu.

Przegląd jest w Twoim interesie

Wykonanie obowiązkowego przeglądu w terminie leży w gestii właściciela pojazdu i tak naprawdę to jemu powinno najbardziej zależeć na sprawdzeniu, czy pod względem technicznym maszyna nadaje się do bezpiecznej jazdy. Owszem, jest to pewien koszt, być może w mało sprzyjającym momencie, ale tego typu przepisy należy szczególnie respektować. W grę wchodzi przecież bezpieczeństwo Twoje, Twoich bliskich oraz innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli szukasz oszczędności w budżecie związanym z samochodem, znajdź je dzięki wyborowi tańszego OC. Najkorzystniejszą finansowo ofertę znajdziesz za pomocą bezpłatnego narzędzia online na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.

Konsekwencje braku przeglądu

Załóżmy, że z jakiegoś powodu nie dotrzymujesz terminu przeglądu – być może data wypadła Ci z głowy, to niezamierzona wpadka. Wyjeżdżasz na drogę i… policjanci zatrzymują Twoje auto do kontroli.

  • Za brak ważnego przeglądu w takiej sytuacji grozi mandat w kwocie od 20 do nawet 500 zł.
  • Gorzej, jeżeli już na pierwszy rzut oka Twój samochód jest uszkodzony i – zdaniem policji – nie możesz kontynuować jazdy. Wówczas Twój dowód rejestracyjny zostaje zatrzymany, a auto odholowane. Musisz zatem zapłacić za lawetę, zorganizować sobie inny środek transportu, a żeby odzyskać dowód – wykonać przegląd i usunąć wszystkie usterki.

Kolizja a brak przeglądu

Załóżmy, że policjanci odkrywają brak przeglądu nie podczas rutynowej kontroli drogowej, a po przyjeździe na miejsce kolizji. Kolizji, której uczestnikiem jesteś Ty. Niezależnie od przyczyn i okoliczności Twój dowód rejestracyjny zostaje zatrzymany i spada na Ciebie obowiązek niezwłocznego wykonania badania technicznego. Kolejnym ciosem jest mandat w możliwie najwyższym wymiarze – 500 zł. To jednak nie koniec problemów. Pozostaje przecież kwestia pokrycia szkód.

Jesteś sprawcą, powodujesz szkodę, ale przecież wciąż posiadasz ważne ubezpieczenie OC. A istotą działania tej obowiązkowej polisy jest to, żeby pokryć szkody wobec poszkodowanych uczestników zdarzenia drogowego. Ubezpieczyciel pokrywa zatem szkodę na rzecz poszkodowanych, którzy nie muszą martwić się o tę kwestię.

Ale co z Tobą, sprawcą? Z racji braku ważnego przeglądu ubezpieczyciel zapewne zwróci się do Ciebie o zwrot poniesionych kosztów. Jeżeli z przebiegu zdarzenia wynika, że przyczyną kolizji był zły stan techniczny pojazdu, trudno znaleźć argumenty na obronę. Najpewniej czeka Cię konieczność spłaty części, a nawet całości kosztów poniesionych przez ubezpieczyciela. O jakich kwotach mówimy? To wszystko zależy od wyrządzonych szkód, a te mogą wiązać się z wydatkiem kilku, kilkunastu a nawet kilkudziesięciu tys. zł.

Podsumowanie

Aby uniknąć podobnych kłopotów, zapamiętaj datę upłynięcia ważności Twojego przeglądu i jak najszybciej wykonaj obowiązkowe badanie. A jeśli Twoje auto wymaga naprawy, przeprowadź ją niezwłocznie – dla bezpieczeństwa i spokoju. W tym artykule sprawdź natomiast, jak oszczędzić na OC: https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ile-kosztuje-ubezpieczenie-samochodu/.

Fot. Will Creswick/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*