Wrześniowa podróż samochodem do Chorwacji – jak się przygotować?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Wrześniowa podróż samochodem do Chorwacji – jak się przygotować?

Bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnym wśród Polaków jest Chorwacja. Jednym z najczęściej wybieranych środków transportu jest własny samochód. Jak jednak przygotować go do podróży?

Długa trasa to ogromne wyzwanie dla samochodu, dlatego musi być sprawny. Odległość do Chorwacji to nawet grubo ponad 1000 kilometrów, co daje mnóstwo okazji na nieprzyjemności.

Chorwacja to bardzo popularny kierunek wakacyjny wśród Polaków i nie tylko. Nie każdy ma jednak możliwość otrzymania urlopu w miesiącach wakacyjnych bądź nie interesuje go przebywanie w zatłoczonym turystami kraju. Z tego powodu wrzesień jest bardzo dobrym okresem na odwiedzenie państwa nad Adriatykiem. Wybierając się w podróż, której długość będzie oscylowała w okolicach tysiąca kilometrów, należy pamiętać, by dobrze przygotować swój samochód.

Bez odpowiednich oględzin samochodu się nie obędzie. Dobra kondycja zawieszenia oraz układu hamulcowego to absolutna podstawa, która zapewnia pewność na trasie. Wszelkie nieprawidłowości w tych układach mogą mieć poważny wpływ na bezpieczeństwo, więc niektóre naprawy warto wykonać nawet na zapas, jeśli istnieją podejrzenia, że któraś z części może okazać się problematyczna. 

Szczególną uwagę warto skierować także na ogumienie. Opony to jedyny punkt styku z nawierzchnią, a wymagana grubość bieżnika różni się w wielu krajach Unii Europejskiej, więc warto zainteresować się ich stanem. Ma to o tyle duże znaczenie, że warunki pogodowe w Chorwacji bywają ekstremalne i w wypadku silnych opadów deszczu stare opony mogą mieć problemy z odprowadzaniem odpowiednich ilości wody spod kół, co może prowadzić do niebezpiecznego aquaplaningu.

Naturalnie nie trzeba wspominać o tym, by upewnić się, że nie ma problemów z wyciekającymi płynami czy też działaniem silnika.

Co zabrać w podróż do Chorwacji?

Bardzo ważne jest, by w samochodzie posiadać odpowiedni zapas płynów eksploatacyjnych. Mowa tu naturalnie o oleju silnikowym, płynie chłodniczym, lecz także płynie do wspomagania czy do spryskiwaczy, gdyż szczególnie ten ostatni jest dość często używany, a jazda bez niego jest dość uciążliwa. Brak możliwości usunięcia wszelkich zabrudzeń z szyby może rozproszyć nas podczas jazdy i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji.

Kolejną kwestią jest obowiązkowe wyposażenie. Co prawda, praktycznie wszystkie kraje, przez które przejeżdża się w drodze do Chorwacji wraz z tym państwem włącznie, ratyfikowały konwencję wiedeńską o ruchu drogowym, lecz funkcjonariusze mogą nie mieć pojęcia o jej istnieniu. Dlatego warto zaopatrzyć się w obowiązkowe dla danych krajów przedmioty, co znacznie usprawni kontrole drogowe. 

Przygotuj nie tylko samochód!

W wypadku ruszenia w trasę odpowiednie przygotowanie pojazdu to nie wszystko. Ważne jest, by samemu być gotowym na pokonanie takiej odległości. Nieważne, czy jest to Twoja pierwsza, czy nawet setna dłuższa trasa samochodem, zawsze należy pamiętać o tym, by robić regularne przerwy na odpoczynek, a w razie mocnego zmęczenia zmienić się za kierownicą bądź zwyczajnie chwilę przespać. Krótka drzemka pozwala na odzyskanie sił i nie jest tak destrukcyjna jak korzystanie z napojów energetycznych. Naturalnie w ostateczności można skorzystać także z pomocy kofeiny, lecz są lepsze sposoby na utrzymanie się na nogach. 

Na koniec pamiętaj, by respektować prawo drogowe w poszczególnych krajach i po prostu nie zamęczaj się za kierownicą. Pośpiech to zły doradca. Szerokiej drogi!

Przeczytaj też: https://motole.pl/warsztat/przed-podroza/rzeczy-ktore-zawsze-warto-miec-w-bagazniku/

Zdjęcie główne: Free-Photos/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*