W jaki sposób wybrać zimowy płyn do spryskiwaczy?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
W jaki sposób wybrać zimowy płyn do spryskiwaczy?

Płyn do spryskiwaczy w trakcie zimy jest niezbędny do pozbycia się zanieczyszczeń. Warto wiedzieć, w jaki sposób go wybrać.

Dlaczego zimowy płyn do spryskiwaczy jest w ogóle potrzebny?

Mróz, sól drogowa czy zanieczyszczenia sprawiają, że zimowe środki do czyszczenia szyb są nieodzownym elementem podczas codziennego korzystania z pojazdu. Jak wybrać płyn do spryskiwaczy na zimę? Zanim przejdziemy do porad odnośnie do wybierania konkretnego modelu zimowego płynu do spryskiwaczy, warto odpowiedzieć sobie na pytanie – dlaczego właściwie jest potrzebny? 

Wycieraczki w samochodzie pracują niezwykle intensywnie w trakcie zimy. Muszą sobie radzić nie tylko z opadami śniegu czy deszczu, ale także często z takimi substancjami jak sól drogowa. Utrzymanie przedniej szyby w takiej sytuacji w czystości jest niezwykle ważne. Będzie wpływać na lepszą widoczność, a co za tym idzie na większe bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu na drodze. Właśnie dlatego warto wybrać odpowiednią wersję zimowego płynu do spryskiwaczy. 

Brak wymiany płynu do spryskiwaczy na zimowy może powodować zagrożenie na drodze

Żeby dowiedzieć się, dlaczego zimowy płyn do spryskiwaczy jest aż tak potrzebny, można powiedzieć, co by się stało, gdyby kierowcy nie wymieniali go regularnie i pozostawiali w zbiorniku wersję na lato: wraz z obniżką temperatur substancja mogłaby zamarznąć w zbiorniku. Powoduje to zazwyczaj jego uszkodzenie, a także wywołuje usterkę pompy wycieraczek. Co więcej, zwykła odmiana jest w stanie zamarznąć nawet na szybie – zasłania wtedy pole widzenia i wywołuje tym samym duże zagrożenie na drodze.

W jaki sposób wybrać zimowy płyn do spryskiwaczy?

Kluczowym aspektem w przypadku wyboru płynu do spryskiwaczy będzie analiza etykiety danego produktu. Zazwyczaj właśnie na niej producent podaje najniższą temperaturę funkcjonowania substancji. Dlatego warto dostosować ten parametr pod względem miejsca, w którym na co dzień się mieszka – a także przyszłych podróży. Dobrym rozwiązaniem będzie wybranie płynu, który granicę działania będzie miał nieco większą niż prawdopodobne temperatury. 

Kolejnym aspektem przy wyborze zimowego płynu do spryskiwaczy jest to, żeby stawiać na sprawdzonych producentów. Specyfiki o odpowiednio wysokiej jakości dostarczają takie firmy jak K2, Sonax czy Motul. To ważne, ponieważ zimowe warunki potrafią być naprawdę wymagające i trzeba dysponować odpowiednim wyposażeniem auta, żeby skutecznie im się przeciwstawić. 

O czym pamiętać w trakcie korzystania z zimowego płynu do spryskiwaczy?

Ze względu na to, że zimowy płyn do spryskiwaczy bardzo dobrze sprawdza się w ujemnych temperaturach, niektórzy kierowcy decydują się na to, żeby zmieszać go ze standardową odmianą. Niestety nie działa to w ten sposób, że zwykły typ przejmuje wartości substancji przeznaczonej do stosowania zimą. 

Jeżeli ktoś zdecyduje się na zastosowanie takiego rozwiązania, powinien liczyć się z tym, że dojdzie do usterki pompy płynu do spryskiwaczy, a także mogą powstać pozostałości po nieudanej mieszance na przedniej szybie, co z kolei zazwyczaj skutecznie utrudnia widoczność. Z tego powodu nie warto decydować się na mieszanie dwóch odmian płynów i należy postawić na jeden rodzaj w zbiorniku spryskiwaczy. Dzięki temu kierowca będzie mógł zawsze prowadzić w bezpiecznych warunkach, wyraźnie widząc najważniejsze wydarzenia na drodze przed sobą.

Zdj. główne: Ave Calvar Martinez/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*