Rzeczy, które zawsze warto mieć w bagażniku

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Rzeczy, które zawsze warto mieć w bagażniku

Artykuł sponsorowany

Na drodze mogą przydarzyć się rozmaite zdarzenia, często od nas niezależne, dlatego zawsze trzeba przygotować się na różne sytuacje. W tym celu koniecznie zaopatrz się w potrzebne rzeczy i umieść je w bagażniku swojego samochodu. 

Obowiązkowe wyposażenie

Podstawowymi elementami, które muszą znaleźć się w każdym bagażniku, są gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Masz obowiązek zawsze mieć je przy sobie, ponieważ w Polsce jest to konieczne wyposażenie samochodu. Trójkąt bezpieczeństwa należy wykorzystać przy awarii auta, która niespodziewanie przytrafi się na drodze. Ma on za zadanie przede wszystkim ostrzec nadjeżdżające samochody. Sprawdzaj na bieżąco przepisy, żeby dowiedzieć się, jakie elementy są aktualnie obowiązkowe. Szczególnie zwróć na to uwagę, jeśli wyjeżdżasz za granicę. W różnych krajach panują bowiem inne zasady. 

Powinno się mieć ze sobą także apteczkę pierwszej pomocy. Można skomponować ją samemu albo kupić gotowy już zestaw. Umieść w niej na przykład opatrunki, plastry, trójkątną chustę, elastyczną opaskę, nożyczki i jednorazowe rękawice. Warto wozić też ze sobą koc ratunkowy oraz specjalny ustnik lub maseczkę do sztucznego oddychania.  W apteczce nie umieszczaj leków i środków do dezynfekcji, ponieważ powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach, do których nie należy bagażnik samochodu. Jeśli ich potrzebujesz, umieść je w podręcznej torbie. Musisz pamiętać, że masz obowiązek udzielenia pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych. Wtedy taka apteczka staje się bardzo pomocna, a czasami wręcz niezbędna. 

Zapasowe elementy

Warto mieć w bagażniku koło zapasowe, ponieważ często przydaje się w nieoczekiwanym momencie. Przypilnuj, żeby było sprawne i dobrze napompowane. Dodatkowo zaopatrz się też w zapasowy komplet żarówek i bezpieczników, które będą dostosowane do konkretnego modelu samochodu. Zapas płynu do spryskiwaczy także bywa niezwykle przydatny. Zawsze warto zabierać go ze sobą, dlatego powinien mieć stałe miejsce w bagażniku. Wyjeżdżając w długie trasy, zaopatrz się w płyn chłodniczy i hamulcowy oraz w olej silnikowy. Powinno się regularnie kontrolować ich poziom i uzupełniać w razie konieczności. 

Przydatne akcesoria

Poza wyżej wymienionymi rzeczami przydatne mogą okazać się latarki ledowe. Zapewniają one mocne światło, są trwałe i występują w kompaktowych rozmiarach. Z łatwością zmieścisz je nawet w małym bagażniku. Warto mieć je przy sobie w razie jakiejkolwiek awarii w nocy. Szczególnie jeśli zatrzymasz się na przykład w środku lasu. Powinno się też wozić ze sobą niewielką skrzynkę z narzędziami albo akcesoria typu multi-tool. Pozwolą one na naprawę drobnych usterek. Dobrze zaopatrzyć się w specjalne klucze oraz podnośnik, które pomogą przy wymianie koła na nowe. Nie zapomnij również o zakupie linki holowniczej. Regularnie sprawdzaj jej stan. 

Zimą zakup porządną skrobaczkę do szyb, która zapewni dobrą widoczność podczas jazdy. Uważaj też na marznący deszcz, który może pojawić się już jesienią. Jeśli nie będziesz regularnie oczyszczać przedniej szyby, to narazisz się na niebezpieczeństwo i szybciej popsujesz wycieraczki. Przyda się także szczotką, którą ściągniesz warstwę śniegu, przykładowo z dachu samochodu. Wiele osób poleca zabieranie kabli rozruchowych, które przydadzą się przy problemach z odpaleniem auta. Dzięki nim możesz pomóc także innym kierowcom w potrzebie. Oprócz tego zawsze miej przy sobie samochodową ładowarkę do telefonu. Przydaje się ona podczas długiej podróży, szczególnie jeśli używasz podczas niej nawigacji GPS.

Zdjęcie główne: stux/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*