Wraz z wiosną rozpoczął się sezon na owady, które znacznie utrudniają życie każdemu kierowcy, pozostawiając trudne do usunięcia ślady. Sposobów na radzenie sobie z tym problemem jest kilka. Które z nich działają najlepiej?
Owady na szybie samochodu lub jego karoserii nie tylko wyglądają nieestetycznie i sprawiają, że auto sprawia wrażenie zaniedbanego, ale mogą pociągać za sobą inne niepożądane skutki. Często wystarczy przejechać zaledwie kilka kilometrów, by na naszym aucie pojawiły się pierwsze ślady owadów. Jeśli znajdują się na szybie, mogą znacznie ograniczyć naszą widoczność, co z kolei prowadzić może do stworzenia niebezpiecznej sytuacji na drodze. Owady znajdujące się na karoserii naszego pojazdu również mogą wyrządzić liczne szkody, przede wszystkim uszkodzić zewnętrzną warstwę lakieru.
W przypadku pojawienia się owadów na naszym samochodzie ważne jest, aby pozbyć się ich tak szybko, jak to możliwe. Pozostawienie ich na dłuższy czas może doprowadzić do uszkodzenia zewnętrznej warstwy lakieru. Co więcej, jeśli nie usuniemy ich odpowiednio szybko, z czasem stanie się to coraz trudniejsze do wykonania. Działania podjęte w odpowiednim czasie są istotne, jednak ważne jest też, by do czyszczenia powierzchni użyć odpowiednich środków, tak aby przypadkiem nie wyrządzić jeszcze większych szkód. Zarówno preparaty, jak i sprzęt do czyszczenia, którym chcemy się posługiwać, warto dobrać w zależności od tego, czy myjemy szybę, czy karoserię.
Obecnie na rynku istnieje wiele preparatów dostosowanych do mycia aut, ale warto skorzystać też z domowych sposobów, które pod względem efektywności nie ustępują kosmetykom przeznaczonym do mycia samochodu. Gotowe preparaty znajdziemy między innymi na stacjach paliw, w większych marketach oraz w specjalnych sklepach, które zajmują się sprzedażą różnego rodzaju akcesoriów do samochodów. Najtańsze środki chemiczne możemy kupić już za parę złotych, są to najczęściej płyny do czyszczenia powierzchni aut. W sklepach znajdziemy również pianki przeznaczone do tego samego celu. Ich cena może być wyższa, jednak należy pamiętać o tym, że czasami warto wydać więcej, by móc cieszyć się z lepszego efektu. Istnieje też kilka domowych sposobów, które cenione są przez wielu kierowców. Jest to między innymi środek, który możemy przygotować z ciepłej wody, płynu do mycia naczyń i octu. Sprawdzić może się również sam płyn do szyb – wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest auto.
Chcąc pozbyć się owadów z szyby lub reflektorów, musimy pamiętać, że podczas czyszczenia mogą być one narażone na uszkodzenia, dlatego powinniśmy wybierać do tego celu miękkie gąbki lub ścierki z mikrofibry. Mają one delikatną strukturę, która nawet przy mocniejszym nacisku nie powinna doprowadzić do powstania uszkodzeń. Do mycia szyb możemy wykorzystać polecany wyżej domowy sposób, czyli zwykły płyn przeznaczony do mycia szyb, lub specjalistyczny środek. Do mycia szyb i reflektorów najczęściej polecane są środki chemiczne w sprayu.
Podobnie jak w przypadku mycia szyb i reflektorów, warto zainwestować w miękką gąbkę lub ścierkę z mikrofibry. Nie warto sięgać po typowe gąbki do mycia naczyń, ponieważ ich szorstka powierzchnia może spowodować uszkodzenia lakieru auta. Do mycia karoserii najlepiej użyć specjalistycznego środka do pozbywania się owadów lub jednego z domowych sposobów podanych wyżej. Pamiętajmy o tym, że środek chemiczny na owady jest żrący, dlatego nie może pozostać na powierzchni samochodu przez dłuższy czas. Najlepiej spłukiwać go na bieżąco wodą pod średnim ciśnieniem.
Zmywając owady z auta, pamiętajmy o tym, aby nie robić tego, gdy powierzchnia samochodu jest nagrzana. W takim momencie jest ona bardziej narażona na uszkodzenia. Nie powinno się myć samochodu na słońcu, ponieważ łatwiej wtedy o powstanie smug na szybach, które później bardzo ograniczają widoczność i mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Warto też pomyśleć na przyszłość o zabezpieczeniu auta przed owadami. W tym przypadku sposobem wartym uwagi będzie woskowanie samochodu. Nie da ono stuprocentowej ochrony, jednak znacznie zmniejszy nasz problem.