Jazda bez prawo jazdy? Ministerstwo szykuje zmiany!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Jazda bez prawo jazdy? Ministerstwo szykuje zmiany!

Ministerstwo Infrastruktury szykuje zmiany w kodeksie drogowym, które zniosą z kierowców obowiązek posiadania fizycznego dokumentu prawo jazdy. Dostęp do dokumentu będziesz miał m.in. przez aplikację mObywatel

Jak podkreślają przedstawiciele ministerstwa, zmiany mają działać na podobnej zasadzie do przypadku dowodów rejestracyjnych (przypomnijmy, że ich wożenie nie jest już konieczne). Przy kontroli policja będzie miała dostęp do internetowej bazy uprawnień kierowcy, a ten nie będzie musiał okazywać dokumentu.

Gdzie będzie prawo jazdy?

Poruszając się po Polsce będzie więc można zostawić prawo jazdy w domu. W newralgicznych momentach, gdy okazanie dokumentu będzie konieczne, będziesz mógł okazać się prawem jazdy z aplikacji mObywatel. Na razie możesz wprowadzić tam m.in. dowód osobisty i dowód rejestracyjny swojego pojazdu. 

Resort testuje rozwiązania i nie wiadomo jeszcze kiedy zostaną wprowadzone te istotne zmiany. Nieoficjalnie mówi się o przełomie września i października jednak do tego czasu za brak dokumentu przy sobie grozi ci mandat 50 złotych.

Uwaga! Pamiętaj, że prawo jazdy nadal będzie dokumentem obowiązkowym za naszą granicą. Jeżeli jedziesz więc do Niemiec czy Czech koniecznie weź ze sobą dokument!

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*