Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego pakietu ubezpieczenia AC?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego pakietu ubezpieczenia AC?

Artykuł sponsorowany

Jak zapewne wiemy, polisa OC jest od nas wymagana prawnie. Inaczej wygląda sytuacja przy pakiecie autocasco. Spora grupa ludzi próbuje oszczędzić na tym dodatkowym ubezpieczeniu, jednak czy warto?

Czy wykupywać AC?

Ubezpieczenie AC to polisa dobrowolna. Zapewne pytając się znajomych o AC, możemy usłyszeć różne opinie na jej temat. Jedni powiedzą nam, że warto, ale pojawią się też głosy, twierdzące coś odmiennego. Powodem takiej różnicy może być fakt nieumiejętnego doboru ubezpieczenia. Łatwo jest bowiem dobrać nie pełne, a częściowe AC. W jaki więc sposób wybrać taką ofertę, abyśmy czuli się bezpieczniej na drodze? Dobrym wyjściem jest ubezpieczenie samochodu na rankomat.pl.

Nad którymi elementami warto się zastanowić przy nabywaniu pakietu AC?

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest rodzaj danego AC. W tym zakresie możemy najczęściej nabyć ubezpieczenie tak zwane pełne oraz pakiet mini AC. Decydując się na to pierwsze, mamy całkowitą ochronę przed takimi sytuacjami jak kradzież, wypadek, różne kolizje, czy jakiekolwiek zdarzenia naturalne. Ten rodzaj polisy zabezpiecza nas również przed najmniejszymi uszkodzeniami, takimi jak powstanie rys czy pęknięć. Druga opcja jest faktycznie tańsza, jednak obejmuje tylko zagrożenia określone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Oznacza to tyle, że jeśli nie znajdziemy naszego przypadku w tym spisie, nasze ubezpieczenie tego nie uwzględni. Do takich zdarzeń należą chociażby pożar, kradzież czy dewastacja. Warto jednak pamiętać, o możliwości zaistnienia opłat dodatkowych za ochronę w niektórych sytuacjach. Trzeba też zaznaczyć, że czasem nawet i pełna polisa AC nie pokryje nam przypadków awarii, np. silnika.

Drugim elementem jest – w przypadku gdy już coś się wydarzy – kwestia dostania od firmy funduszy, potrzebnych na naprawy w warsztacie. Możemy tutaj mieć zapewnienie o tym, że w momencie dostarczenia samochodu do warsztatu, firma wszystko opłaci, lub zwyczajnie dostaniemy gotówkę indywidualnie od firmy ubezpieczeniowej.

Kolejną kwestią jest to, czy części, które zostaną użyte do napraw, będą oryginalne, czy też nastąpi ich podmiana na odpowiedniki o podobnej jakości. Warto więc dowiedzieć się od naszego ubezpieczyciela, co zamierza zrobić.

Następnym tematem jest to, czy w przypadku wystąpienia jakiejś kolizji lub wypadku znaczenie miałby fakt naszego udziału w zadanej szkodzie. Gdy nie mieliśmy takiego udziału, w takiej sytuacji ubezpieczyciel zwykle powinien sfinansować cały koszt likwidacji powstałej szkody. W niektórych mogą powstać opłaty dodatkowe wynoszące pewien procent od wartości szkody, np. 10%. Zapisy o udziale pieniężnym w szkodzie znajdziemy w warunkach ubezpieczenia. Zazwyczaj polisy z udziałem są tańsze.

Warto też się dowiedzieć, jak wygląda sprawa części zamiennych, które dodatkowo są amortyzowane. Koszt zakupu części bez amortyzacji będzie całkowicie pokryty przez firmę, zaś w przypadku części z amortyzacją, może zostać pokryte częściowo, wliczając w to również aspekt zużycia takiej części.

Jak się upewnić, czy wybrane przez nas ubezpieczenie jest właściwe?

Na rynku istnieje wiele firm ubezpieczeniowych, które zachęcają nas do skorzystania z właśnie ich oferty. Aby nasz wybór był w pełni satysfakcjonujący, najlepiej użyć w tym celu porównywarki ofert ubezpieczeń. Taką stroną może być Rankomat, w którym to możemy dokładnie dobrać ubezpieczenie pod nas, dzięki wypełnieniu prostego formularza oraz specjalnego kalkulatora, który pozwala nam na poznanie zaistniałych oszczędności.

Fot. Hanson Lu/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*