Jak zredukować koszty eksploatacji samochodu?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zredukować koszty eksploatacji samochodu?

Na koszty eksploatacji pojazdu składa się wiele czynników. Czy da się uniknąć drogich napraw, skrupulatnie przestrzegając kilku zasad? Podpowiadamy!

Przemyślany zakup sprawą nadrzędną

Z reguły mamy wygórowane marzenia i plany. W przypadku zakupu samochodu nie jest inaczej. Zaczynasz od wysokiej kwoty, po czym z upływem czasu decydujesz się na jej obniżenie. W pogoni za nowym pojazdem rozum wygrywa z sercem. Jednak na samym początku powinieneś się zastanowić czy auto jest Ci w ogóle potrzebne. Szczególnie w dużych miastach istnieje wiele wygodnych alternatyw. Mowa tutaj o komunikacji miejskiej, ale również o rowerach czy elektrycznych hulajnogach wypożyczanych na minuty. Może samochód jest Ci potrzebny tylko jako środek transportu do pracy? W mieście nie ma to najmniejszego sensu. 

Zasady redukcji kosztów eksploatacji pojazdu

Kilka przemyślanych zasad, którymi warto się kierować podczas zakupu samochodu i później w czasie jego użytkowania. Dzięki tym radom możesz sporo zaoszczędzić w wielu sytuacjach!

  1. Chyba nie trzeba przypominać o tym, że samochody dzielą się na tańsze i droższe w eksploatacji. Pojazd za 20 tysięcy złotych może pochłonąć drugie tyle w najbliższych latach użytkowania. Może wybór nieco droższego auta będzie tutaj lepszą opcją? Samochody niemieckie słyną z drogich części. Renault czy Citroen, szczególnie w przypadku miejskich modeli, to nawet kilkukrotnie niższe koszty wymiany części. Nad gust trzeba tutaj przedłożyć praktyczne aspekty. Już w trakcie zakupu będziesz wiedzieć, że wybierasz mądrze, co pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze po upływie lat.
  2. Po zakupie samochodu przyjdzie czas na jego ubezpieczenie. Przemyśl to dobrze i nie wybieraj pierwszej lepszej okazji. W internecie jest pełno porównywarek cen OC, co mocno ułatwi sprawę. Wpisując podstawowe dane pojazdu, możesz szybko dowiedzieć się, jaki ubezpieczyciel ma najlepszą propozycję.
  3. Terminowa zmiana opon to kolejna bardzo ważna kwestia. Dbając o regularną wymianę opon na zimowe, kiedy spadnie pierwszy śnieg, oraz na letnie, gdy temperatura podskoczy, to gwarancja dłuższej  eksploatacji opon, które utrzymają swój stan nie przez dwa, lecz na przykład przez trzy sezony. Pamiętaj, że jedna “guma” to koszt około 200 złotych, a więc naprawdę sporo. Ponadto, warto rozważyć samodzielną wymianę ogumienia. Na tym również możesz zaoszczędzić.
  4. Tankuj na sprawdzonej stacji, na której paliwo jest dobrej jakości. Niekoniecznie musi być najtańsze. Oszczędność kilku groszy na litrze benzyny czy oleju napędowego może sprawić, że wybierzesz słabe paliwo, a to oznacza katorgę dla układu napędowego i wielu innych części w pojeździe. W konsekwencji może to oznaczać częstsze i kosztowniejsze naprawy.
  5. Kontroluj stan płynów, tam gdzie to możliwe. To szczególnie ważne w przypadku oleju silnikowego. Zaniedbania w tym zakresie zniszczyły wiele jednostek napędowych. Ponadto pamiętaj o wymianie oleju i filtrów raz do roku lub po przejechaniu około 15 tysięcy kilometrów. 
  6. Nie szarżuj samochodem. Płynna jazda bez gwałtownych przyspieszeń i hamowań to oszczędność nawet kilku litrów na 100 kilometrów.
  7. Zamiast odpalać samochód, żeby dojechać do sklepu znajdującego się kilkadziesiąt metrów od domu, rozważ przejażdżkę rowerem. Co jakiś czas wybieraj rower lub e-hulajnogę do pracy. Zaoszczędzisz na paliwie!
  8. Zadbaj o odpowiednie ciśnienie w oponach za pomocą kompresorów na stacjach paliw. Oszczędzisz nie tylko paliwo –  bieżnik przy dobrym ciśnieniu nie zużywa się tak szybko.
  9. Jeśli nie musisz, nie przewoź ciężkich przedmiotów. Dodatkowy balast to także wyższe zużycie paliwa. 
  10. Ostatnia, ale zdecydowanie najważniejsza zasada. Prowadź samochód bezpiecznie, z zachowaniem zasad ruchu drogowego, bez ryzyka. Dodatkowy mandat lub kolejna “fotka” zrobiona przez fotoradar to niepotrzebne koszty.

Przestrzegając tych zasad naprawdę zaoszczędzisz

Najważniejsza zasada rządząca redukcją kosztów eksploatacji samochodu, to skrupulatność i wiedza. Warto znać wymienione wyżej zasady i kierować się nimi przez cały okres posiadania pojazdu. Na przełomie lat może się okazać, że zaoszczędzisz naprawdę sporo nie tylko na paliwie, ale również na naprawach. 

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*