Najszybsze samochody na świecie – TOP 5

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Najszybsze samochody na świecie – TOP 5

Pojemny bagażnik, wygoda parkowania, niskie spalanie… To wszystko cechy, na które zwracają uwagę klienci. Jednocześnie to nie one rozbudzają największe emocje. Co więc? Prędkość!

Podczas gdy jedni prześcigają się w konstruowaniu coraz bardziej bezpiecznych, inni coraz bardziej ekologicznych samochodów, cały czas gdzieś w niszowej części motoryzacji trwa niekończący się wyścig zbrojeń. Nagrodę stanowi tytuł najszybszego samochodu świata. Najszybszego, czyli – w tym wypadku – będącego w stanie rozwinąć najwyższą prędkość maksymalną. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h czy czas okrążenia na torze Nürburgring tym razem pomijamy.

Które samochody aktualnie prowadzą w stawce? Oto najszybsza piątka.

5. SSC Ultimate Aero – 412 km/h

SSC North America nie jest marką szeroko znaną na świecie, brakuje jej rozpoznawalności chociażby Bugatti, o którym słyszeli wszyscy. Oczy miłośników motoryzacji mogą jednak zaświecić się po rozwinięciu skrótu SSC. Oznacza Shelby SuperCars. Przy czym Jerod Shelby odpowiedzialny za SSC nie ma nic wspólnego z Carrollem Shelbym od Mustangów czy AC Cobra.

Nie umniejsza to oczywiście zasług modelu SSC Ultimate Aero, który w 2007 r. zdołał rozpędzić się do 412 km/h, odbierając tytuł wspomnianemu już Bugatti (Veyron). SSC dysponował wówczas silnikiem 6,3 V8 o mocy 1183 KM. W późniejszych latach produkcji jednostkę dodatkowo powiększono (do 6,9 l pojemności oraz 1300 KM), ale na ponowny rekord świata było już za późno. W wersji Aero TT producent obiecywał nawet 458 km/h, jednak żadne oficjalne testy nie potwierdziły tego wyniku.

W tym miejscu powinny pojawić się Koenigsegg Agera R z 418 km/h oraz Bugatti Chiron z 420 km/h, jednak ze względu na obecność ich mocniejszych odmian na wyższych pozycjach zestawienia, po prostu je pominiemy.

4. Bugatti Veyron Super Sport – 431 km/h

Szukacie najszybszych samochodów? To auto, które sprawiło, że nawet najwolniejszy człowiek świata, za jakiego uchodzi James May, przekroczył barierę 400 km/h – taka rekomendacja to nie byle co. Lata mijają, a Veyron pozostaje w ścisłej czołówce. Wersja Super Sport zajmuje 4. lokatę z wynikiem 267 mil na godzinę co daje 431 km/h, powetowawszy sobie utratę tytułu na rzecz SSC.

Wzmocniona odmiana ma 1184 KM – to niemal dwieście więcej niż model seryjny. Świetne przyspieszenie i rekordową prędkość maksymalną Super Sport zawdzięcza 8,0-litrowemu W16. W ramach ciekawostki warto tylko dodać, że przy jeździe z maksymalną prędkością do wyzerowania zatankowanego do pełna baku Veyronowi wystarcza zaledwie… 12 minut. Prędkość maksymalna? W Polsce byłoby ciężko sprawdzić.

3. Hennessey Venom GT – 434 km/h

Gdziekolwiek trwa licytacja na największe, najszybsze lub najlepsze, można mieć pewność, że nie odpuszczą jej sobie Amerykanie. Nie inaczej jest i tym razem – stąd kolejny obok SSC przybysz zza Atlantyku, czyli Hennessey Venom GT. Znalazł się na 3. pozycji listy najszybszych samochodów. Jego obecność może być nieco kontrowersyjna – zwłaszcza pod w pełni amerykańską banderą.

Model oficjalnie zarejestrowano jako zmodyfikowaną wersję brytyjskiego Lotusa Exige, na którego podwoziu został opracowany. Całe nadwozie oraz podzespoły wywodzą się jednak z Ameryki (silnik to przerobiona jednostka z Chevroleta Corvette, skrzynia biegów pochodzi z Forda GT).

Podczas testu w lutym 2014 r. Venom GT uzyskał rekord prędkości 434 km/h, co uczyniło go wówczas najszybszym samochodem świata. Wynik nie został jednak oficjalnie uznany ze względów proceduralnych – chodziło m.in. o pojedynczy przejazd zamiast dwóch w przeciwnych kierunkach, których wynik można by uśrednić, oraz o zbyt małą produkcję.

2. Koenigsegg Agera RS – 447 km/h

Jeden z najchłodniejszych pod względem temperamentu narodów Europy produkujący jeden z najgorętszych samochodów w historii? Pozorną sprzeczność tłumaczą tylko dwa słowa: Koenigsegg Agera. To pierwsze to nazwa założonej w Szwecji przed zaledwie 26 laty firmy, która postanowiła rzucić wyzwanie supersamochodom z południa Starego Kontynentu. To drugie – po szwedzku – oznacza „Działaj!”.

I działa wystarczająco dobrze, by uplasować się na 2. miejscu niniejszego zestawienia. Przez niemal dwa lata Agera w wersji RS nosiła tytuł najszybszego samochodu świata – ale było to zanim Bugatti postanowiło upomnieć się o swoje. Dzieło Koenigsegga – z podwójnie doładowanym 5,0-litrowym V8 (1341 KM) – rozpędziło się w listopadzie 2017 roku do imponujących 447 km/h.

1. Bugatti Chiron Super Sport – 490 km/h

Standardowa wersja Bugatti Chiron – o ile w przypadku tej marki w ogóle wypada mówić o wersji standardowej – potrafi rozpędzić się do 420 km/h, pierwszą „setkę” osiągając już po zaledwie 2,4 s. To następca modelu Veyron – nie tylko mocniejszy, ale też bardziej nowoczesny i – zdaniem wielu – zdecydowanie ładniejszy.

Umieszczony za plecami kierowcy i pasażera 8-litrowy silnik W16 generuje 1500 KM przenoszonych na obie osie. Rzecz w tym, że standardowy Chiron to w gruncie rzeczy nic w porównaniu do wersji Super Sport.

Ta ostatnia rozpędza się do imponujących 490 km/h – taki wynik uzyskał profesjonalny kierowca wyścigowy podczas próby na torze w 2019 roku. Produkcja Bugatti Chiron Super Sport ograniczona została do 30 sztuk – to minimalna liczba niezbędna do tego, by samochód mógł trafić oficjalnie do Księgi Rekordów Guinnessa jako najszybszy samochód świata.

Tytuł w rękach francuskiego producenta wydaje się póki co niezagrożony – tym bardziej że już miesiąc po ustanowieniu ostatniego rekordu Bugatti zapowiedziało złamanie kolejnej bariery i uzyskanie nawet 515 km/h.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*