Zakup wymarzonego pojazdu to cel niejednego kierowcy. Kiedy jednak marzenie zostaje już zrealizowane, niejednokrotnie natłok dokumentów i spraw z tym związanych może wydawać się przygniatający. Dokładnie tak bywa, chociażby z ubezpieczeniem. A gdy dotyczy ono pojazdu takiego jak kamper, z którym zwykle nabywca ma pierwszą styczność, problem wydaje się jeszcze większy. Jak więc sobie z nim poradzić?
Zanim przejdziemy do konkretów, warto podkreślić, że w Polsce każdy pojazd mechaniczny, w tym też samochód kempingowy podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Jego zakres nie różni się praktycznie niczym od ubezpieczenia samochodu osobowego oraz zapewnia identyczną ochronę. W OC różnią się jednak ceny, a te zależne są od kilku składowych. Warto więc skontaktować się z firmą ubezpieczeniową, a specjalistka w tej dziedzinie objaśni wszystko krok po kroku lub skonsultować z innym posiadaczem kampera, który ma doświadczenie w jego ubezpieczaniu.
W pierwszej kolejności warto zapoznać się z ofertami różnych firm ubezpieczeniowych. Na wstępie już bowiem, zależnie od wybranego wariantu, ceny będą się nieco różnić. Pomocne okazują się tutaj kalkulatory OC, które bez wychodzenia z domu umożliwią nam dokonanie porównań. Aktualnie dostępnych jest mnóstwo porównywarek online, które nie wymagają niczego więcej, jak tylko wpisywania krok po kroku potrzebnych danych. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy, informacje o ostatniej polisie, to część pytań, które na pewno się pojawią. Ważne, żeby wpisywać prawdziwe informacje, sfałszowanie danych nie umożliwi nam bowiem rzeczywistego porównania.
W przypadku kamperów znaczenie ma również rodzaj pojazdu, podany w dowodzie rejestracyjnym. Najkorzystniejszej wychodzi, gdy nasz samochód ma miano samochodu specjalnego – kempingowego. Wydawać by się mogło, że każdy kamper jest takim pojazdem, jak się jednak okazuje poprzez luki prawne, nie do końca tak jest. Jakie warunki musi spełniać pojazd, aby zostać wpisany w ten rodzaj? Musi być pojazdem kategorii M oraz posiadać trwale umocowane miejsce mieszkalne. Gdy wymagania te są spełniane, nasze ubezpieczenie OC będzie niższe, niż w przypadku zarejestrowania jako zwykły samochód osobowy lub ciężarowy.
Oprócz wspomnianych wyżej czynników cena naszego ubezpieczenia będzie zależeć również od wieku i doświadczenia kierowcy czy też parametrów technicznych samochodu. Średnie stawki mieszczą się w przedziale ok. 500-1500 zł. Nie jest więc to cena dużo wyższa od średnich stawek ubezpieczeń za samochód osobowy. Gdy już wybierzemy firmę, której ubezpieczenie najbardziej nam odpowiada, najlepiej skontaktować się z nią telefonicznie lub odwiedzić osobiście, aby dopiąć wszystkie szczegóły. Dodatkowe informacje dostępne są pod adresem: http://specjalistka.net/samochod-kempingowy-jak-go-ubezpieczyc-ubezpieczenie-oc-kampera/
W ofercie ubezpieczycieli możemy także znaleźć dodatkowe pakiety, takie jak AC, assistance czy NNW. Czy warto z nich skorzystać? Z racji parkowania w przeróżnych miejscach kampery narażone są na szkody. Zdarzają się kradzieże i dewastacje, które mogą ‘dać po kieszeni’ szczególnie właścicielom nowoczesnych i bogato wyposażonych pojazdów.
Assistance także może okazać się bardzo przydatny. Droga na wakacje liczy zwykle kilkaset lub nawet kilka tysięcy kilometrów, a jeśli posiadamy tego typu pakiet, będziemy mogli liczyć na pomoc w przypadku kolizji czy awarii. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) zapewnia z kolei odszkodowanie w razie wypadku.
Fot. Taylor Brandon/unsplash.com