Dla większości z nas samochód jest codziennym środkiem transportu. Jako tego typu urządzenie zużywa się, ale też i brudzi. Warto więc od czasu do czasu go wyczyścić. Nie tylko z zewnątrz, ale i w środku. Jak skutecznie to zrobić?
Tapicerka w samochodzie może być materiałowa, zamszowa bądź skórzana. Poszczególne rodzaje różnią się wyglądem, ceną, ale także walorami praktycznymi. Przez to nie sposób powiedzieć, że jedna jest bezwzględnie lepsza od drugiej – to w dużej mierze kwestia indywidualna. O tapicerkę skórzaną łatwiej zadbać. Z drugiej strony nagrzewa się ona znacznie bardziej niż ta ze zwykłej tkaniny – co w przypadku samochodu zaparkowanego przez kilka godzin w pełnym słońcu nabiera niebagatelnego znaczenia. Zamiast dyskutować o zaletach poszczególnych rodzajów, skupmy się na tym, co wszystkie je łączy. Czyli na sposobie ich czyszczenia.
Najprostszym rozwiązaniem – przynajmniej z punktu widzenia użytkownika – jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która przy użyciu specjalistycznych środków i urządzeń tapicerkę wypierze, osuszy i zakonserwuje. Warto pamiętać jednak o tym, by była to firma naprawdę profesjonalna, najlepiej zajmująca się wyłącznie (lub głównie) samochodami, a nie przypadkowa osoba z odkurzaczem piorącym. Dlaczego to takie istotne?
Dlatego że współczesne samochody – nawet te najprostsze konstrukcyjnie – w ogromnej mierze polegają na elektronice. Auta naszpikowane są systemami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo podróżowania, ale też m.in. za prawidłową pracę silnika. Zawilgocenie czujników, połączeń lub przewodów może doprowadzić do unieruchomienia samochodu (i w wielu przypadkach nie wystarczy po prostu odczekać aż elektronika sobie doschnie). Wbrew temu, czego można by oczekiwać, podzespoły elektryczne i elektroniczne potrafią znajdować się w najmniej oczekiwanych miejscach – np. pod fotelami kierowcy i pasażera bardzo często zlokalizowane są połączenia odpowiedzialne za sprawność poduszek powietrznych. A to miejsce przecież bardzo podatne na zalanie wodą podczas nieumiejętnego prania tapicerki.
O stan tapicerki w samochodzie można również zadbać samodzielnie, uzyskując przy tym zadowalające efekty – zwłaszcza wówczas gdy chodzi o standardowe czyszczenie i odświeżenie materiału, nie zaś wywabianie poważnych plam, w przypadku których bez specjalistycznej pomocy zapewne się nie obejdzie. W sprzedaży dostępnych jest wiele preparatów – w cenach od kilkunastu do kilkudziesięciu lub nawet kilkuset złotych w zależności od półki – które ułatwią samodzielną pracę. O czym pamiętać?
Czy samodzielne czyszczenie tapicerki w samochodzie jest skomplikowane? Nie. Wystarczy posiłkować się dobrze dobranymi środkami i zachować ostrożność. Czy jest skuteczne? Z tym bywa różnie. Samodzielnie na pewno o tapicerkę możemy dbać. Warto regularnie odkurzać wnętrze samochodu. Przysłuży się to nie tylko jego estetyce, ale też komfortowi jazdy i zdrowiu podróżnych. Dobrym zwyczajem jest też regularne wietrzenie pojazdu, by uniknąć zawilgocenia i rozwijającej się w konsekwencji pleśni. O okresowej wymianie filtrów kabinowych nie trzeba chyba nawet wspominać.
Jeśli zaś chodzi o samo czyszczenie tapicerki, nie bójmy się w razie potrzeby skorzystać z pomocy specjalistów. Profesjonalne usługi nie są wcale drogie, a ich skuteczność jest o wiele większa niż w przypadku samodzielnych, amatorskich zabiegów.