Jak przewozić motocykl?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przewozić motocykl?

Artykuł sponsorowany

Zakup nowego motocykla, transport na tor czy do serwisu, a może wakacyjny wyjazd? Istnieje wiele sytuacji, kiedy konieczne jest przetransportowanie motocykla z użyciem samochodu. Jak najbezpieczniej to zrobić? Przeczytaj nasz artykuł.

Jak przewieźć motocykl na przyczepie?

Najprostszym sposobem przetransportowania motocykla za pomocą samochodu jest użycie specjalnych przyczep. Są one wyposażone w specjalne prowadnice na koła, które trzeba zabezpieczyć odpowiednimi uchwytami i przymocować pasami transportowymi. Przyczepy motocyklowe zostały stworzone specjalnie do przewozu jednośladów, tak więc jest to najlepsze rozwiązanie.

Motocykl można transportować także na tradycyjnej przyczepce. W takim przypadku konieczne jest użycie specjalnego składanego najazdu, który ma za zadanie ułatwić transport motocykla. Pozwoli on wygodnie umieścić go na przyczepie. Tak jak w przypadku przyczep motocyklowych, tak i tutaj motocykl należy zabezpieczyć uchwytami, pasami transportowymi albo pasem na koło.

Żeby ochronić motocykl przed zmiennymi warunkami pogodowymi, warto przewieźć go na przyczepie z plandeką.

Transport motocykla w busie

Możliwy jest także transport motocykla we wnętrzu samochodu. Warto wtedy jednak korzystać ze specjalnej maty podłogowej, która pozwoli zabezpieczyć podłogę przed uszkodzeniem i unieruchomić koła motocykla. Na czas transportu można też użyć kołków albo uchwytu do mocowania koła.

Przed wprowadzeniem motocykla do wnętrza samochodu warto spuścić paliwo, ponieważ jego nadwyżka może wyciekać przy zmianie położenia. Korzystając z busa do przewiezienia jednośladu warto też skorzystać ze specjalnej platformy mocowanej z tyłu pojazdu. Powinna być ona zamocowana do ramy pojazdu.

O czym należy pamiętać przy przewozie motocykla?

Motocykl powinien być ustawiony przodem do kierunku jazdy i przednim kołem opierać się o odpowiedni uchwyt. Uniemożliwi to gwałtowny ruch do przodu w razie hamowania. Pasy mocujące należy montować możliwie szeroko, żeby znajdowały się jak najdalej od motocykla. Nie powinny być przypinane do ruchomych elementów albo do takich o niskiej wytrzymałości, czyli na przykład do manetek, szprych czy klamek. Najlepszymi miejscami, do których można je zamontować, będzie dolna półka, kierownica albo rama pod siedzeniem.

Motocykl powinien mieć możliwość odchylać się na boki o około 10 cm. Jeżeli pasy będą ściągnięte zbyt mocno, a motocykl będzie stał na przyczepie czy w pojeździe zbyt sztywno, bez ruchu, może to skutkować uszkodzeniem zawieszenia jednośladu.

Bardzo bezpiecznym rozwiązaniem będzie zastosowanie pasów posiadających zamknięte zaczepy. Uniemożliwią one odpięcie się pasów. Ważne jest, żeby pamiętać o tym, aby pasy nie dotykały ostrych krawędzi i części motocykla.

Podczas transportu motocykl nie powinien być stawiany na centralnej ani bocznej stopce. Mogłoby to je uszkodzić, ale także narazić na uszkodzenia podłogę przyczepy/samochodu.

Istotne jest także to, żeby podczas jazdy zachowywać należytą ostrożność. Stan napięcia pasów warto regularnie kontrolować, zatrzymując się co kilka-kilkanaście kilometrów. Powinno się także unikać gwałtownego skręcania, przyspieszania i zwalniania.

Usługi profesjonalnej firmy transportowej

Jeżeli nie mamy możliwości samodzielnego przetransportowania motocykla, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzą firmy spedycyjne, które specjalizują się w transporcie jednośladów. To przydatne rozwiązanie zwłaszcza w sytuacji, kiedy zajdzie potrzeba przewiezienia motocykla na dużą odległość.

https://lorries.pl/kategoria-produktu/przyczepy-motocyklowe/

Fot. Eric Michael/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*