Badania techniczne. Już za rok kary za spóźnienie i obowiązkowe zdjęcia aut?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Badania techniczne. Już za rok kary za spóźnienie i obowiązkowe zdjęcia aut?

Od kilku lat słyszymy o konieczności zmian przepisów działania stacji diagnostycznych. Według planu, nowelizacja miałaby wejść w życie już na początku 2022 roku! Co się zmieni?

Kluczową zmianą będzie wprowadzenie kar finansowych za zwłokę w wysokości 100% ceny badania. Ministerstwo chce zachęcić właścicieli aut do wcześniejszego przeprowadzania obowiązkowych kontroli diagnostycznych – w przypadku, gdy zdecydujemy się na wizytę u diagnosty wcześniej niż w wyznaczonym terminie, data kolejnego badania będzie liczona od dnia wyznaczającego koniec ważności badania.

Co więcej, fizyczna obecność samochodów na przeglądzie będzie musiała być udokumentowana przez diagnostów. Zmiany mają zwalczyć nagminny proceder „zaocznych” badań technicznych, który jest wyjątkowo niebezpieczny. Niewykrycie usterek nosi za sobą poważne konsekwencje. W jaki sposób ustawa przewiduje proceder dokumentacji?

Obecność pojazdu na badaniach technicznych, z wyłączeniem pojazdów służb, o których mowa w art. 86 ust. 1, podlega dokumentowaniu fotograficznemu. Dokumentacja fotograficzna zawiera wyraźne zdjęcia przedstawiające całą bryłę pojazdu z dwóch przekątnych z przodu i z tyłu oraz wskazanie drogomierza. Dokumentacja fotograficzna jest przechowywana na stacji kontroli pojazdów przez okres pięciu lat od dnia przeprowadzenia badania technicznego.

czytamy w projekcie ustawy Ministerstwa Infrastruktury

(Fot. Pixabay)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*