Artykuł sponsorowany
Odpowiednio dobrane wyposażenie pozwala usprawnić transport i składowanie towaru w magazynie. Przeczytaj, jakie rozwiązania są szczególnie polecane, jeśli zależy Ci na zwiększeniu powierzchni magazynowej.
W dobrze zorganizowanej przestrzeni magazynowej składowanie towaru i wydawanie go z magazynu jest prostsze, bardziej efektywne i bezpieczniejsze. Wyposażenie magazynu należy dopasować do specyfiki przechowywanego towaru, a także do branży i wielkości pomieszczenia. Praktyczne sprzęty pełnią ważną rolę w obsłudze procesów logistycznych i umożliwiają długotrwałą eksploatację.
Podstawowym elementem wyposażenia wielu magazynów, sortowni oraz hal produkcyjnych, także tych o ograniczonej przestrzeni do składowania asortymentu, są regały paletowe. Dużą funkcjonalnością odznaczają się zwłaszcza modele wjezdne i przejezdne, które świetnie sprawdzają się do przechowywania towaru o małej rotacji. Nowoczesny regał wjezdny składa się z umieszczonych na kilku poziomach tuneli, których podłoże stanowią szyny. Regały zapewniają bezpieczne składowanie palet, a także wygodne umieszczanie towarów w tunelach, które są dostosowane do wózków widłowych. Mechanizm tego typu regałów paletowych jest wyposażony w zabezpieczenie, które sprawia, że po zdjęciu nośnika reszta palet lub skrzyń przesuwa się bliżej miejsca wyładunku. Możliwy jest wybór opcji, dzięki której ostatnia paleta, która znalazła się w tunelu, jest jednocześnie pierwszą, która go opuszcza.
Świetną alternatywę stanowią także profesjonalne regały przepływowe, potocznie zwane grawitacyjnymi, które wykorzystują siłę ciążenia do umieszczania palet w wybranym miejscu. Ten dynamiczny system składowania towaru dobrze sprawdza się w przypadku produktów o krótkim terminie ważności oraz towarów o dużej rotacji. System wykorzystujący wpływ grawitacji sprawia, że po opuszczeniu palety z wózka widłowego nie jest konieczna żadna ingerencja – towar sam przemieszcza się tak daleko, jak pozwala mu zapełnienie tunelu. Dzięki regałom przepływowym procesy logistyczne przebiegają płynniej, zajmują mniej czasu i wymagają mniejszej liczby pracowników niż przy standardowych rozwiązaniach magazynowych.
Wózki transportowe należy dobrać do rodzaju składowanych towarów, intensywności pracy oraz ze względu na dopuszczalną masę udźwigu. Aby szybko i sprawnie wykonywać prace w magazynie, warto korzystać z wózka widłowego typu reachtruck. Wspomniany model wózka jest łatwy w obsłudze, odznacza się doskonałą zwrotnością oraz zapewnia ergonomię i bezpieczeństwo nawet w wąskich korytarzach roboczych. Wózki elektryczne reachtrucki są przystosowane do unoszenia ładunków na wysokość nawet kilkunastu metrów. Dzięki temu można wykorzystać magazyn w orientacji pionowej, a tym samym zoptymalizować koszty składowania towarów.
Fot.: materiał prasowy Klienta