Co powinien obejmować serwis auta po zimie?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Co powinien obejmować serwis auta po zimie?

Artykuł sponsorowany

Po zakończeniu zimy warto przeprowadzić w aucie szczegółowy serwis, który może wskazać ewentualne usterki lub elementy konieczne do wymiany. Co należy sprawdzić, aby być pewnym, że pojazd jest sprawny technicznie?

Niskie temperatury, opady śniegu, sól i piasek na drogach – wszystko to wpływa na stan samochodu. Awarie nie zawsze są widoczne od razu, dlatego gruntowany przegląd jest niezbędny. Mogą one dotyczyć m.in. układu hamulcowego i wydechowego oraz innych podzespołów. Pamiętaj, aby dokładnie umyć a następnie obejrzeć karoserię pojazdu. Zobacz, czy nie ma wgnieceń, zarysowań oraz śladów korozji – będziesz mógł wtedy naprawić je, stosując odpowiednie preparaty lub zlecić pracę lakiernikowi.

Jeśli chcesz wymienić któryś z elementów, używane części do samochodów mogą być  tym, czego szukasz. 

Przegląd ogumienia

Przede wszystkim po zimie należy zmienić opony na letnie. Zimowe szybciej zużywają się w wysokich temperaturach.  Zwróć uwagę, na to, w jakim stanie jest komplet opon – jeżeli zauważysz wybrzuszenia, pęknięcia lub inne niepokojące oznaki, udać się do mechanika, który oceni stan techniczny opon i wskaże, czy nadają się one do użytku.

Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup opon całorocznych. Można je zamówić na https://plusgum.pl/opony-caloroczne. Pamiętaj jednak, aby na bieżąco sprawdzać, czy nie ulegają one zniszczeniom spowodowanym np. złym stanem dróg.

Płyny eksploatacyjne

Koniecznie musisz zmienić letni płyn do spryskiwaczy na zimowy. Sprawdź też poziom oleju oraz płynu chłodniczego i hamulcowego. Powszechnie zaleca się ich wymianę po przejechaniu określonej liczby kilometrów, natomiast praktykuje się też całkowitą wymianę płynów po zimie ze względu na możliwość dostania się do nich różnych zanieczyszczeń, które mogłoby osłabić ich skuteczne działanie.

Wycieraczki oraz filtry

Skontroluj stan wycieraczek. Jeżeli zimą często używałeś ich do odgarniania opadu śniegu czy deszczu, piórka mogą być uszkodzone. Sprawdź też, czy na szybie nie ma zarysowań lub pęknieć, które mogły powstać na skutek niskich temperatur lub uderzeń kamyków wylatujących spod kół auta.

Jeżeli zaś chodzi o filtry, dokładnie przeczyść filtr powietrza i paliwa. Warto też sprawdzić, w jakim stanie są te znajdujące się wewnątrz pojazdu. Nagromadzenie się w nich przez zimę drobnoustrojów może spowodować nie tylko różnego rodzaju usterki, ale też Twoje problemy zdrowotne.

Sprawdzenie układów

Zima to czas, kiedy na usterki narażony jest układ hamulcowy. Podczas serwisu należy zweryfikować, czy na przewodach oraz podzespołach nie pojawiła się korozja lub przetarcia. Przed sprawdzeniem dokładnie umyj podwozie i nadwozie, gdzie znajduje się zaschnięty brud. Sprawdź wszystkie miejsca, które mogły mieć konkt z solą lub piaskiem.

Serwis po zimie powinien obejmować ponadto sprawdzenie:

  • wszystkich uszczelek w aucie,
  • klimatyzacji,
  • mechanizmu skrzyni biegów,
  • stanu tulei oraz wahaczy,
  • katalizatora oraz tłumika.

Przydatne dodatki

Wiosna to czas, kiedy częściej oraz chętniej jeździ się za miasto. Warto więc przygotować odpowiednio do tego pojazd. Zakup specjalnego uchwytu wraz GPS z pewnością ułatwi podróżowanie. Nabądź też specjalny bagażnik, który ułatwi Ci przewożenie roweru. Przykładowe modele znajdziesz na https://smartmoto.pl/pol_m_Bagazniki_Bagazniki-rowerowe-na-hak-282.html.

Regularne oraz dokładne serwisowane samochodu jest jednym z elementów, które zapewniają jego dobry stan. Lekceważenie przeglądu może skutkować nie tylko drogimi naprawami, ale też co gorsze – wypadkiem na drodze. Jeżeli nie jesteś pewien, czy jesteś w stanie sam dokonać serwisu, oddaj auto do mechanika, który fachowo oceni stan pojazdu.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*