Zalety stosowania geolokalizacji w motoryzacji

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Zalety stosowania geolokalizacji w motoryzacji

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą nie jest łatwe. Jednym ze sposobów na ochronę przed złodziejami jest geolokalizacja. Jakie są pozostałe zastosowania tej technologii?

Czym właściwie jest geolokalizacja?

W środowisku motoryzacyjnym często powiela się mit, że systemy geolokalizacji używane są w systemach nawigacyjnych, które są w stanie wyznaczyć trasę przejazdu z jednego miejsca do drugiego. Wbrew obiegowej opinii nawigacja samochodowa i geolokalizacja to dwa odrębne pojęcia. W tym  drugim przypadku chodzi o systemy pozwalające na określenie, w jakim miejscu znajduje się pojazd, jaką trasą się przemieszczał i w jakim momencie znajdował się w określonej lokalizacji. Inną nazwą na geolokalizację jest monitoring GPS. Moduły geolokalizacyjne mogą okazać się szczególnie przydatne w firmach przewozowych.

Podstawowa ochrona przed potencjalną kradzieżą

Pierwsze, co przychodzi do głowy na myśl o systemach geolokalizacyjnych, to ochrona przed potencjalną kradzieżą. Systemy geolokalizacyjne nie mogą być traktowane jako ochrona wystarczająca. Nie jest to rozwiązanie niezawodne. Przy szybkiej reakcji i natychmiastowym działaniu mamy jednak wysokie szanse na odzyskanie samochodu z rąk złodziei.

Przydatność geolokalizacji nie kończy się jednak na możliwości określenia miejsca, w którym znajduje się skradziony pojazd. Kierowcy indywidualni mogą także skorzystać z danych oferowanych przez system monitoringu GPS, aby na przykład lepiej określić wydatki przeznaczane na jazdę. Prawdziwa moc geolokalizacji jest jednak widoczna dopiero w momencie, gdy mamy pod swoją kontrolą większą liczbę pojazdów.

Geolokalizacja – dobry wybór dla właścicieli firm przewozowych

Moduły geolokalizacji będą bardzo przydatnym rozwiązaniem dla osób, które mają małe przedsiębiorstwa przewozowe. Jest to sposób na niezwykle korzystne usprawnienia w działaniu firmy. To nie tylko oszczędność czasu, ale i inwestycja w lepiej prosperujący biznes, która zwróci się z nawiązką.

Zalety użycia systemów geolokalizacji w firmie przewozowej to m.in.:

  • Szybki dostęp do informacji i generowanie szczegółowych raportów – możemy monitorować trasy swojej floty oraz czas eksploatacji samochodów.
  • Łatwiejsze zarządzanie infrastrukturą samochodową w firmie – na bieżąco mamy dostęp do informacji, które samochody są w trasie, a które czekają na obsadzenie. Dzięki temu jesteśmy w stanie zoptymalizować wykorzystanie poszczególnych pojazdów.
  • Ewidencja przebiegu pojazdów – dzięki geolokalizacji jesteśmy w stanie wykazać, że samochód osobowy jest wykorzystywany w prowadzeniu działalności. Taka ewidencja jest wymagana, jeśli zamierzamy odliczać podatek VAT w kosztach prowadzenia działalności.
  • Zmniejszenie kosztów eksploatacji i paliwa floty samochodowej – monitoring GPS pozwala na zarządzanie flotą w sposób taki, żeby w jak największym stopniu zmaksymalizować jej wydajność, a przy tym zmniejszyć koszty eksploatacji.
  • Możliwość łączności z innymi systemami pokładowymi – przykładem może być, chociażby tachograf. Nawiązanie komunikacji między tymi dwoma systemami pozwoli na lepsze kontrolowanie czasu pracy kierowców, a w konsekwencji na uniknięcie kar.
  • Możliwość rozliczania pracowników z realizacji obowiązków, czy nadgodzin – systemy geolokalizacji mogą wspomagać kontrolę czasu pracy pracowników. Nie tylko w kontekście tachografu, ale także liczenia, ile godzin dany pracownik wyrobił w ramach regularnych zmian, a ile w ramach nadgodzin.
  • Pomaga w trzymaniu terminowości – posiadając system geolokalizacyjny, jesteśmy w stanie lepiej zaplanować czas na zlecenia, a w niektórych jego wersjach zaprogramować powiadomienia SMS.

Podsumowanie zalet stosowania systemów geolokalizacji, czyli monitoringu GPS

Dla indywidualnego kierowcy systemy geolokalizacji być może nie są aż tak kluczowe. W tym przypadku służą głównie jako ochrona przed kradzieżą pojazdu lub też ogólny monitoring swoich tras. Korzyści płynące z tego rozwiązania ujawniają się, gdy prowadzimy firmę przewozową. Kontrola floty samochodowej to niesłychana dogodność przy prowadzeniu biznesu transportowego. Pozwala między innymi na monitoring statusu swoich pojazdów, lepsze planowanie tras, a także kontrolowanie poziomu wydatków związanych ze zużyciem paliwa czy skierowania pojazdu na odpowiedni przegląd.

Posługując się lokalizatorem, bez problemu znajdziesz swój pojazd na mapie:

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*