Wgniecenie auta – jak naprawić taką usterkę i jakie narzędzia musisz do tego mieć?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Wgniecenie auta – jak naprawić taką usterkę i jakie narzędzia musisz do tego mieć?

Niezależnie od tego, czy jest się kierowcą, który zwraca szczególną uwagę na dbanie o auto, czy nie, to prędzej czy później pojawią się takie usterki, jak wgniecenie karoserii.

Jak powstają wgniecenia karoserii?

Do czynników, które mają na to wpływ, należą nie tylko te związane ze stylem jazdy, ale również takie, które nie są zależne od kierowcy – zachowania innych uczestników ruchu. Nawet drobne uderzenie może spowodować wgniecenie. Dlatego warto się dowiedzieć, jak można to naprawić, a także które narzędzia do tego się przydadzą.

Czy wgniecenie karoserii można naprawić samemu?

Zdecydowanie tak. Naprawa wgniecenia karoserii wcale nie musi być kosztowna i odbywać się w zakładzie mechanicznym, gdzie często są naliczane za taką usługę wysokie stawki. 

Na początku należy ocenić, jak zaawansowane są szkody. Dzięki temu można dokładnie zaplanować działania. Oprócz tego powinno się zwrócić uwagę na to, czy uszkodzeniu uległ także lakier. Po uzyskaniu odpowiedzi na te pytania można stworzyć plan działania.

Cierpliwość podczas usuwania wgnieceń – ważna kwestia

W przypadku usuwania wgnieceń niezwykle ważnym aspektem jest to, aby nie spieszyć się zbytnio z wykonywaniem pracy. Poszczególne czynności nie mogą być wykonywane niecierpliwie.

W skrajnych przypadkach, takie podejście nie tylko utrudnia naprawę usterki, ale może nawet spowodować, że karoseria będzie jeszcze bardziej zniszczona niż miało to miejsce wcześniej. Oprócz cierpliwości należy się także zaopatrzyć w odpowiednie narzędzia.

Jakie narzędzia są niezbędne do naprawy wgniecenia auta?

Dużym ułatwieniem w szukaniu narzędzi do naprawy wgniecenia auta jest to, że nie trzeba wyszukiwać pojedynczych elementów wyposażenia – można od razu zamówić cały zestaw. Do większości z nich, są aktualnie dołączane wideo z cyklu „zrób to sam”, w których specjalista dokładnie wyjaśnia, jak działać „krok po kroku”, żeby naprawić usterkę.

Wśród produktów, które zazwyczaj znajdują się w takim zestawie, należy wymienić kije ze specjalnymi zakończeniami – lance, lampy LED, pullery, młotki bezwładnościowe, pistolet do kleju, młotek blacharski lub PDR z wymiennymi końcówkami, a także białe pobijaki czy buteleczki ze zmywaczem i ściereczki. Całość uzupełnia zazwyczaj szpachelka do usuwania kleju, poduszka ciśnieniowa, a także osłona na szybę i klin.

Jak naprawić wgniecenie auta?

Na samym początku należy wziąć Puller. Jest to narzędzie, które rozstawia się zazwyczaj wzdłuż wgniecenia. Cechuje się tym, że ma otwór w środku sekcji mostka i różne rozmiary przystawek do wyciągania. Przy większości odmian wgnieceń, przystawka ciągnąca jest wbijana w środek wgniecenia.

Może również wystąpić potrzeba użycia gorącego kleju po to, aby bezpiecznie przymocować taką przyssawkę. Następnie usuwa się wgniecenie – most przystawia się nad wgnieceniem wraz z prętem i powolnym ruchem, wyciągając ten podłużny element, wyciąga się równocześnie wgniecenie. Ta metoda jest niezwykle prosta i działa w większości przypadków.

Jak naprawić wgniecenie na plastikowej powierzchni?

Nieraz się zdarza wgniecenie na plastikowym elemencie karoserii. Jest to zazwyczaj przednia lub tylna osłona zderzaka. Można dostać się do jej wewnętrznej części i zalać gorącą, wrzącą wodą. Dzięki temu plastik będzie bardziej miękki i wgniecenie będzie można wypchnąć od środka.

Zdj. główne: Adam Griffith/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*