Przetarg na budowę S19 Via Carpatia. Kamień milowy polskiej infrastruktury

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Przetarg na budowę S19 Via Carpatia. Kamień milowy polskiej infrastruktury

GDDiA (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad) w Białymstoku ogłosiło przetarg na projekt i budowę nowego, 25-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 Via Carpatia. Fragment Malewice – Chlebczyn będzie najbardziej wysuniętym na południe podlaskim odcinkiem trasy przy granicy z mazowszem.

Droga S19

Wspomniany odcinek S19 ma stać się obwodnicą Siemiatycz od zachodniej strony miasta. W ramach inwestycji powstaną dwa węzły drogowe – Siemiatycze Północ, gdzie S19 będzie się krzyżowała z drogą wojewódzką numer 690; Siemiatycze Południe, z wyprowadzeniem bezkolizyjnego ruchu na DK62 w stronę Drohiczyna i Sokołowa Podlaskiego. Co więcej, nad doliną Bugu powstania estakada o długości niemal 660 metrów.

GDDKiA poinformowała, że firmy zainteresowane przetargiem mogą zgłaszać swoje oferty do 9 listopada. Umowa „projektuj i buduj” ma zostać zawarta w pierwszym kwartale 2021 roku. Szacuje się, żee zezwolenie na realizację inwestycji zostanie wydane nie wcześniej niż na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2022 roku.

Warto dodać, że powstający odcinek S19 Via Carpatia będzie obejmował drogę dwujezdniową, na której znajdą się dwa pasy ruchu i pas awaryjny.

Kamień milowy

Jak przekazał Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber – S19 Via Carpatia jest istotna z punktu widzenia interesów komunikacyjnych, gospodarczyk i społeczenych Polski, ale też innych krajów tej części Europy.

Dalej, Wiceminister określił budowę Via Carpatia jako wydarzenie o znaczeniu cywilizacyjnym, które pozwoli na rozwój przynależnych regionów – tj. Podlasie, Lubelszczyzna, Podkarpacie. To właśnie te województwa zyskają nie tylko bezpieczne, komfortowe i wygodne połączenie, ale również podniesienie potencjału gospodarczego. Weber porównał drogę ekspresową do silnika rozwoju, przekonując, że przy takich drogach lokują się tworzące miejsca pracy firmy.

(fot. unsplash.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*