Nowy rok przyniesie ze sobą nowe, atrakcyjne pojazdy dla różnych firm. Wnioskując po tegorocznych trendach dotyczących stawiania przez koncerny motoryzacyjne na zelektryfikowane jednostki, możemy oczekiwać, że rok 2021 przyniesie jeszcze większe wzrosty sprzedaży tego typu aut. Sprawdzamy, jakie premiery gotuje dla przedsiębiorców rynek motoryzacyjny.
Podejmując temat przyszłorocznych premier, warto przytoczyć obecne statystyki rynku konsumenckiego w Polsce. Otóż w tym roku możemy zaobserwować dwucyfrowy wzrost udziału samochodów elektrycznych i hybryd z 8 do 23% w ramach rynku konsumenckiego. Powoli musimy przyzwyczajać się do myśli, że wszystkie samochody nowej generacji będą wyjeżdżały z fabryki wyposażone w silniki elektryczne i nie inaczej jest w przypadku propozycji koncernów na rok 2021.
Nie przedłużając, przedstawiamy listę najciekawszych premier aut użytkowych w roku 2021!
Pierwszą premierę, którą szczegółowo jest Vivaro-e od niemieckiego producenta. Opel intensywnie elektryfikuje gamę swoich modeli, dążąc do osiągnięcia celu zaplanowanego na 2024 rok. Koncern PSA w składzie Opel-Peugeot-Citroen chce, aby wszystkie oferowane modele przez spółkę były dostępne także jako elektryki lub hybrydy. Po Corsie-e Vivaro-e jest drugim modelem realizującym te założenia.
Przyszłoroczna generacja tego modelu będzie wyposażona w baterię o pojemności 75 kWh, co przełoży się na zasięg 330 kilometrów. Silnik elektryczny będzie w stanie wygenerować 134 konie mechaniczne, przy prędkości maksymalnej ograniczonej do 130 km/h. Tak jak w przypadku innych elektrycznych modeli, ma to zapewnić najdłuższy możliwy zasięg na jednym ładowaniu.
Dostępne konfiguracje omówimy przy okazji bliźniaczego modelu: Zafiry-e.
Zafira-e to kolejna propozycja ze stajni Opla. Podobnie jak w przypadku Vivaro-e, Zafira-e będzie dostępna w 3 różnych wariantach długościowych i w zależności od konfiguracji, przewiezie nawet 9 osób. Co więcej, Opel może pochwalić się szeroką ofertą wersji nadwozia; od klasycznej furgonetki, przez brygadówkę, po nadwozie do indywidualnej zabudowy.
Dzięki wykorzystaniu nowej platformy EMP2, zarówno Zafira-e, jak i Vivaro-e oferują tyle samo miejsca co wersje spalinowe. Jest to szczególnie ważna cecha samochodów użytkowych. Jeśli chodzi o przyczepy, oba samochody są w stanie pociągnąć przyczepę ważącą nawet 1000 kg.
Peugeot e-Expert to kolejna propozycja od PSA. Trzeba przyznać, że spółka szturmuje rynki samochodów użytkowych. Podobnie jak w przypadku innych propozycji grupy PSA, mamy tutaj do czynienia z dwoma wariantami dystansowymi: 230 km i 330 km na jednym ładowaniu.
Warto zwrócić na ładowność e-Experta, którą oszacowano na 1 275 kg. Co więcej, z racji tego, że przestrzeń ładunkowa ma dorównać tej z wersji spalinowej, baterie będą wystawały ku ziemi.
Zadziwiające podobieństwo w konstrukcji samochodów największych koncernów motoryzacyjnych na świecie wynika przede wszystkim z relacji biznesowych pomiędzy koncernami i masowego wykorzystania jednej konstrukcji w całej gamie samochodów.
Przedostatnim modelem zaprezentowanym w tym artykule będzie kolejny samochód z francuskiej stajni. W tym przypadku nie skupimy się jednak na wersjach zelektryfikowanych. Peugeot Partner opuszcza fabrykę z turbodoładowanym 1.2 litrowym silnikiem wyposażonym w sześciobiegową automatyczną skrzynię biegów z możliwością włączenia trybu manualnego.
Uwagę przykuwa tutaj przede wszystkim wygląd, który próbuje walczyć z utartym stereotypem brzydkich vanów. Francuski koncern postarał się również o bardzo wytrzymałe wnętrze, które sprosta wymaganiom dotyczącym auta użytkowego.
Co ciekawe, projektanci zadbali również o wszechstronną funkcjonalność układu siedzeń. Dla przykładu, dzięki możliwości złożenia foteli przeznaczonych dla pasażerów możesz nie tylko zyskać dodatkową przestrzeń ładunkową, ale również bardzo praktyczne mobilne biuro, które z pewnością okaże się nieocenione.
To wisienka na torcie naszego zestawienia aut użytkowych. Elektryczna wersja Ducato zdecydowanie króluje pod względem ładowności wśród tego segmentu. Producent określił przestrzeń ładunkową na poziomie 1 885 kg.
Jeśli chodzi o zasięg, model ten będzie wyposażony w baterie, które pozwolą na przebycie 230 kilometrów na jednym ładowaniu. Pomimo tego, że nie jest to wynik mieszczący się w średniej rynkowej, testy potwierdziły, że podczas poruszania się po mieście, będziemy mogli liczyć na obiecujący zasięg na poziomie 310 kilometrów. Co więcej, e-Ducato będzie wyposażony w silnik o mocy 122 koni mechanicznych.