NIK: Podkarpackie inwestycje drogowe do poprawy?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
NIK: Podkarpackie inwestycje drogowe do poprawy?

Pandemia nie powstrzymała drogowców przed realizowaniem inwestycji, a Naczelną Izbę Kontroli przed przeprowadzeniem czynności sprawdzających. Co wykazała kontrola?

Z raportu NIK wynika, że podkarpackie samorządy nie wywiązały się z rzetelnego wypełniania obowiązków dotyczących planowania i przygotowania inwestycji drogowej. Nie mniej jednak, przeprowadzone prace w znaczący sposób poprawiły stan wojewódzkich dróg.

Co więcej, z powodu wybuchu pandemii COVID-19, wszystkie skontrolowane jednostki samorządu terytorialnego wykazały problemy realizacją zadań przypisanych zarządcy dróg oraz realizacji drogowych procesów inwestycyjnych.

Nieścisłości wynikały przede wszystkim z niedostatecznej kontroli zarządczej. Przedłożone sprawozdania zawierały także niezgodne z ewidencją finansową wartości zrealizowanych robót. Przyczyniło się to do powstania niewiarygodnego obrazu stanu tamtejszych dróg publicznych.

Naczelna Izba Kontroli wykazała jednak, że nieprawidłowości formalne nie wpłynęły na jakość inwestycji – w części umów nie ustalono terminów przeglądów gwarancyjnych, które zapewniają bieżącą kontrolę stanu technicznego dróg.

Przed samorządami stoi nie lada wyzwanie uzupełnienia wymaganej dokumentacji i ukończenia rozpoczętych realizacji w wyznaczonym terminie.

(Fot. GDDKiA)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*