Kupujesz zimowe opony? Zobacz, na co zwrócić uwagę!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Kupujesz zimowe opony? Zobacz, na co zwrócić uwagę!

Różnice pomiędzy poszczególnymi odmianami opon sprawiają, że trzeba zwracać uwagę na to, jaką wersję się wybiera. Dowiedz się, jakie aspekty w tej kwestii są ważne.

W jaki sposób dobrać odpowiedni rozmiar opon?

Dobranie odpowiedniego rozmiaru opon jest niezwykle ważne – źle dobrany produkt może pogarszać prowadzenie pojazdu. Jak można się upewnić, że zamawiany model będzie odpowiedni? Odpowiednie informacje można znaleźć na aktualnie posiadanych oponach. Na boku opony powinno się znajdować specjalne oznaczenie, na przykład 205/66 R16. Pierwsza liczba oznacza milimetry i odnosi się do szerokości opon. Natomiast druga jest oznaczeniem profilu opony – jej wysokości. Symbol z literą i liczbą jest informacją na temat średnicy felgi.

Indeks nośności – co oznacza?

Przy zakupie opon ważną kwestią jest również indeks nośności. Jest oznaczany dwucyfrowymi liczbami i informuje przyszłego użytkownika o tym, jaki ciężar – wyrażony w kilogramach – może unieść opona przy maksymalnej prędkości. Do najpopularniejszych indeksów nośności należą na przykład:

  • 82:475 kg,
  • 94:670 kg,
  • 99:775 kg.

Indeks prędkości – do czego się odnosi?

Drugim ważnym indeksem w kontekście kupna opon jest indeks prędkości opon. Dotyczy on maksymalnej dopuszczalnej prędkości ogumienia przy maksymalnym obciążeniu. Podobnie jak w przypadku informacji na temat nośności opon dane dotyczą także najwyższej akceptowalnej prędkości eksploatacji, której nie można przekroczyć. Indeks prędkości jest oznaczany literami, które odnoszą się do maksymalnej szybkości, która może wystąpić w trakcie użytkowania auta. Oto przykłady:

  • S: 180 km/h,
  • T: 190 km/h,
  • Y: 300 km/h.

Jakie są rodzaje bieżników ogumienia – specyfika poszczególnych odmian

Ważną kwestią podczas kupowania ogumienia zimowego jest także wybranie właściwego typu bieżnika. Producenci wytwarzają zazwyczaj opony z bieżnikiem o rzeźbie symetrycznej, kierunkowej i asymetrycznej.

Pierwsza z nich będzie dobrym wyborem dla aut osobowych i dostawczych. Symetryczny bieżnik oznacza, że jego bloki są ułożone w ten sam sposób po obu stronach opony. Odmiana kierunkowa swoim wyglądem imituje literę „U” lub „V”. Cechuje się dobrym odprowadzaniem wody, a także błota pozostającego po roztapiającym się śniegu. Asymetryczne ogumienie ma różne wzory po stronie wewnętrznej i zewnętrznej. Zapewnia to bardzo dobre prowadzenie szczególnie na zakrętach, całość uzupełnia znakomite odprowadzanie wody. 

Wybieranie opon zimowych – ostatnie wskazówki

Podczas wybierania opon zimowych kluczowym aspektem jest dostosowanie rozmiaru, a także indeksów prędkości i nośności do możliwości i potrzeb samochodu. Niezbędne informacje są zazwyczaj zawarte w instrukcji auta. Jeżeli nie ma się jej pod ręką, to z pomocą na pewno przyjdzie Internet. Po wpisaniu takich haseł jak „najlepsze opony zimowe do auta X” pojawią się odpowiednie sugestie, a także opinie użytkowników, co znacznie ułatwi cały proces zakupu. 

Nie tylko komentarze użytkowników przydadzą się w trakcie wyboru opon. W sieci można także znaleźć profesjonalne badania, które są przeprowadzane względem wytrzymałości i jakości poszczególnych modeli opon. Przeprowadza je niezależna, niemiecka organizacja ADAC. Dużym atutem jest to, że publikowane informacje są także uporządkowane względem segmentu pojazdów, na przykład kompaktowych czy terenowych. Po zapoznaniu się z tymi informacjami, a także mając na uwadze wcześniej przedstawione wiadomości, można kupić odpowiednie ogumienie zimowe.

Zdj. główne: Robert Laursoo/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*