E-hulajnogi: jak zmienią się przepisy po 19 maja?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
E-hulajnogi: jak zmienią się przepisy po 19 maja?

Temat elektrycznych hulajnóg powraca. Problem tych miejskich środków transportu stał się przedmiotem działań legislacyjnych. Jakie zmiany czekają wszystkich miłosników elektrycznych hulajnóg?

Koniec z poruszaniem się po ulicach miast z zawrotną prędkością. Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym, która wejdzie w życie już 20 maja 2021 roku określa dopuszczalną prędkość hulajnogi elektrycznej i urządzeń transportu osobistego na poziomie 20 km/h. Poza tym, pojawi się nowy przepis mówiący o tym, że kierujący hulajnogą może korzystać z chodnika tylko i wyłącznie wtedy, gdy wzdłuż jezdni brakuje odpowiednio wytyczonej drogi bądź osobnego pasa dla rowerów.

Koniec z wykorzystywaniem hulajnogi do przewozu innych osób (w tym dzieci). Według nowych przepisów, hulajnogą elektryczną będzie mogła jeździć tylko i wyłącznie osoba kierująca. Poza tym, w ustawie znajdą się zapisy dotyczące zakazów: holowania bądź ciągnięcia innych pojazdów, przewożenia zwierząt lub ładunków.

Korzystanie z jezdni na nowych zasadach. Kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł korzystać z jezdni wyłącznie na drodze, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h i tylko wtedy, gdy nie znajduje się na niej wytyczony pas lub droga dla rowerów.

(Fot. Pixabay)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*