Duży magazyn – jak usprawnić logistykę przewożenia towarów?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Duży magazyn – jak usprawnić logistykę przewożenia towarów?

Artykuł sponsorowany

Czy częste problemy z opóźnieniami i błędami w przewozie towarów w Twoim dużym magazynie są nieuniknione? Nie muszą! Istnieją proste sposoby na usprawnienie procesu logistycznego i zwiększenie jego efektywności. Przeczytaj dalej, aby się dowiedzieć, jak możesz zoptymalizować swoje operacje logistyczne i osiągnąć lepsze wyniki.

Wprowadź jasne zasady składowania towarów w swoim magazynie

Im więcej metrów kwadratowych powierzchni magazynowej, tym więcej możliwości. I owszem, dużo się tu zmieści, jednak warto wprowadzić kilka zasad. Dzięki nim będzie łatwiej nie tylko się odnaleźć w morzu opakowań, ale też łatwiej je później przewozić. Prezentujemy zasady prawidłowego przechowywania towarów w magazynach.

Po pierwsze, zapewnij ciągły dostęp do produktów, co ułatwi ich pobieranie oraz przemieszczanie w magazynie. Zwróć też uwagę na normy bezpieczeństwa, takie jak nieprzekraczanie nośności regałów czy zabezpieczenie wartościowych towarów. Ponadto produkty o różnych właściwościach powinny być odgradzane od siebie na przykład poprzez tworzenie różnych podstref w obszarze składowania. Dobrym pomysłem jest także rozmieszczenie ich pod kątem wagi – ciężkie towary na dole, a lżejsze u góry. Zadbaj również o odpowiednie warunki przechowywania. Chodzi tutaj głównie o przestrzeń, światło i temperaturę – szczególnie jeśli składujesz produkty spożywcze lub kosmetyczne. Pod wpływem wysokiej temperatury czy bezpośredniej ekspozycji na światło mogłyby się zepsuć. Na koniec jeszcze zastanów się nad specjalnym zabezpieczeniem wartościowych rzeczy przed kradzieżą lub uszkodzeniem.

Jak ułatwić przewożenie towarów w dużym magazynie?

Wiesz już, co zrobić, by łatwiej zidentyfikować towary w sporej hali, to teraz czas na kilka sposobów ich transportowania. Oto co możesz wykorzystać:

  • wózki transportowe – samodzielne przenoszenie ciężkich i wielkogabarytowych produktów było trudne, a nawet wręcz niemożliwe, dlatego też z pomocą przychodzą wózki transportowe. Ręczne wózki są bardzo zwrotne, natomiast zasilane elektrycznie pozwalają bez użycia siły podnosić oraz przemieszczać produkty o sporej wadze. Dobrą wiadomością jest to, że wózki transportowe wymagają tylko jednej osoby do ich obsługi. Nie trzeba angażować większej liczby personelu. Co ciekawe, są też wózki specjalnego przeznaczenia, na przykład do transportu palet, pudeł, beczek czy butli z gazem;
  • taśmy przenośnikowe – pozwalają na przemieszczanie towarów na określonej trasie. Wykorzystywane są najczęściej w magazynach z automatycznymi systemami sortowania i dystrybucji towarów;
  • roboty magazynowe – autonomiczne roboty, które przemieszczają się po magazynie i transportują towary z jednego punktu do drugiego, zgodnie z wcześniej zaplanowaną trasą. Dzięki temu rozwiązaniu magazynierzy mogą skupić się na innych zadaniach, a proces transportu towarów staje się bardziej efektywny i szybszy.

A Ty który sposób transportowania towarów wybierzesz?

Fot.: Tiger Lily/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*