Czy w nowoczesnych, automatycznych skrzyniach biegów trzeba zmieniać olej?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czy w nowoczesnych, automatycznych skrzyniach biegów trzeba zmieniać olej?

Najnowsze przekładnie dostępne na rynku to bardzo wygodne rozwiązania. Co zaś z ich obsługą, na przykład wymianą oleju? Czy jest ona konieczna?

Pielęgnacja automatycznej skrzyni biegów – czy jest to skomplikowane?

Nowoczesne samochody posiadają naprawdę wiele ciekawych rozwiązań technicznych, które sprawiają, że użytkowanie auta jest o wiele przyjemniejsze, niż miało to miejsce jeszcze w przypadku pojazdów sprzed kilkudziesięciu lat. Pielęgnacja tychże samochodów jest prostsza, jako że większa liczba systemów działa bezobsługowo lub mogą zostać doprowadzone do idealnego stanu podczas rutynowego serwisu. 

Skupmy się dzisiaj nad taką kwestią, jak automatyczne skrzynie biegów. W ciągu kilkudziesięciu lat rozwoju techniki motoryzacyjnej automaty przeszły naprawdę gigantyczną drogę. Stały się o wiele bardziej skomplikowanymi konstrukcjami, lecz z drugiej strony działają płynniej. 

Wiele osób ma oczywiście świadomość tego, że mimo sporej wygody wynikającej z korzystania z automatycznych przekładni, potrzebują one jednak odpowiedniego traktowania. Trzeba wspomnieć chociażby o oleju, który znajduje się w skrzyni biegów i pozwala jej na odpowiednie funkcjonowanie. Warto jednak w tym miejscu zadać sobie jedno kluczowe pytanie – czy w tych najnowocześniejszych układach konieczne jest w ogóle wymienianie oleju?

Zmiany oleju w najnowszych automatach – czy trzeba wykonywać takie działanie?

Odpowiedź na wyżej postawione pytanie niestety nie jest taka jednoznaczna. Producenci oraz eksperci motoryzacyjni mówią bowiem swoistym dwugłosem. Marki przyznają, że oleje dodawane do nowoczesnych przekładni powinny bez większego trudu wystarczyć na ciągłe używanie bez żadnych trudności aż do 200 tysięcy kilometrów.

Okazuje się jednak, że specjaliści mają inne zdanie. Według nich olej w skrzyni biegów powinniśmy wymienić niezależnie od tego, z jak nowoczesnym układem mamy do czynienia. Niestety tu pojawia się kolejne pytanie – jeżeli ustaliliśmy już, że prędzej czy później konieczna będzie wymiana oleju, to jak często powinna być tak właściwie wykonywana?

Co ile powinniśmy wymieniać olej w skrzyniach biegów?

Niestety trudno jest otrzymać spójną odpowiedź na pytanie, co ile powinno się wymieniać olej w przekładni automatycznej. Skupmy się jednak na sytuacji, w której producent nie zaleca wykonania tego procesu jako czegoś obowiązkowego. Punktem granicznym według specjalistów jest tutaj 200 tysięcy kilometrów, przy czym warto wspomnieć o jednym ale – przy takim przebiegu nasza skrzynia biegów może być już w naprawdę słabym stanie.

To właśnie dlatego, zanim będziemy chcieli zabrać się za wymianę oleju w przekładni, powinniśmy najpierw upewnić się co do całościowego jej stanu i przeprowadzić jej gruntowną kontrolę. Dzięki temu dowiemy się, czy wymiana oleju będzie miała tak właściwie sens.

Zdj. główne: Samuele Errico Piccarini/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*