Przegląd klimatyzacji przed sezonem – co warto wiedzieć?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Przegląd klimatyzacji przed sezonem – co warto wiedzieć?

Upały zbliżają się wielkimi krokami i dla posiadaczy aut powinno to oznaczać pewną rzecz. Mowa tu o konieczności wykonania serwisu klimatyzacji, tak by poruszanie się w ciepłe dni było zawsze komfortowe. 

Klimatyzacja to jeden z układów w samochodzie, który ma naprawdę duże znaczenie. Zwiększa on komfort podróży autem podczas praktycznie każdej pory roku. Latem pozwala na sprawne schłodzenie, dzięki czemu jazda w ciepłe dni potrafi być przyjemna, a wiosną i jesienią znacząco pomaga w odparowaniu szyb, które w deszczowe dni potrafią sprawić, że będziemy niepotrzebnie się irytować.

Jednak system klimatyzacji, by działać tak, jak powinien, wymaga regularnego serwisowania. Nawet wtedy, gdy wydaje się, że wszystko jest w porządku, gdyż pewne usterki są trudne do zauważenia. Z tego powodu wielu kierowców co wiosnę decyduje się na wykonanie przeglądu klimatyzacji, tak by dobrze przygotować samochód na nadchodzące lato. Jest to nie tylko potrzebne dla komfortu, ale też zdrowia osób podróżujących autem. 

Dlaczego przegląd klimatyzacji jest tak ważny?

Klimatyzacja to miejsce wręcz perfekcyjne do rozwoju bakterii, wirusów, nieprzyjemnych zapachów czy drobnoustrojów. Jest to bowiem środowisko ciepłe i wilgotne. Z tego powodu ignorowanie przeglądów klimatyzacji może skutkować rozwojem chorób górnych dróg oddechowych, a także alergii. 

Nie można również zapomnieć o aspekcie praktycznym, który został wspomniany wcześniej. Klimatyzacja pozwala na komfortową podróż w ciepłe dni, a także sprawia, że szyby nie są zaparowane w okresie wiosennym oraz jesiennym. Jak wiadomo, dobra widoczność to większe bezpieczeństwo, więc nie ma co oszczędzać na takiej rzeczy jak przegląd klimatyzacji.

Jak wygląda przegląd klimatyzacji?

Pierwszy krok podczas wykonywania przeglądu klimatyzacji to sprawdzenie szczelności. W tym celu wykorzystuje się na przykład azot. Gdy układ jest nieszczelny, należy to naprawić. Jeśli wszystko jest jednak w normie, pora przejść do kolejnego kroku. 

Po sprawdzeniu tego, czy cały układ jest szczelny, pora na sprawdzenie poziomu czynnika chłodzącego oraz oleju, czyli dwóch płynów, bez których klimatyzacja nie miałaby prawa działać. Niski poziom czynnika to niska efektywność klimatyzacji, a brak oleju mógłby doprowadzić do zatarcia się sprężarki odpowiadającej za działanie systemu. Dodatkowo warto sprawdzić i w razie konieczności wymienić filtr kabinowy oraz filtr klimatyzacji. 

Następnie mechanicy sprawdzają, czy woda jest prawidłowo odprowadzana z parownika poza samochód, a nie zalega gdzieś w jego wnętrzu, co mogłoby skutkować korozją. Ostatnie kroki to z kolei najpierw sprawdzenie temperatury klimatyzacji, czyli tego, czy prawidłowo schładza samochód, a potem dezynfekcja systemu klimatyzacji. W tym celu bardzo dobrze sprawdza się na przykład ozon, który jest coraz częściej wykorzystywany przez mechaników.

Zdj. główne: Lance Asper/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*