Co ma wpływ na sprawny łańcuch dostaw?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co ma wpływ na sprawny łańcuch dostaw?

Artykuł sponsorowany

Łańcuch dostaw to podstawowe zagadnienie, jeśli chodzi o branżę TSL. Czym dokładnie jest łańcuch dostaw oraz co ma na niego wpływ? Przedstawiamy garść informacji na temat łańcucha dostaw, które sprawią, że w Twojej firmie będzie on działał sprawniej. 

Łańcuch dostaw – definicja

Warto zacząć od samej definicji łańcucha dostaw, która przybliży Ci nieco, czym on dokładnie jest oraz jak powinien wyglądać. Według ogólnej definicji łańcuch dostaw „to sieć organizacji zaangażowanych, poprzez powiązania z dostawcami i odbiorcami, w różne procesy i działania, które tworzą wartość w postaci produktów i usług dostarczanych ostatecznym konsumentom”. Oznacza to, że łańcuch dostaw to nic innego jak sekwencja zdarzeń oraz proces przemieszczania się dóbr.

Elementy łańcucha dostaw

Aby łańcuch dostaw przebiegał w pełni sprawnie, każdy z jego elementów musi być odpowiednio zadbany. A jakie są podstawowe elementy łańcucha dostaw? W najprostszej postaci łańcuch dostaw składa się z firmy, dostawców oraz klientów. Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach jest on rozbudowany o tak zwanych dostawców dostawców znajdujących się na samym początku łańcucha dostaw, klientów klientów znajdujących się na samym końcu łańcucha dostaw oraz grupę firm świadczących usługi dla innych firm objętych łańcuchem dostaw – do takich firm zaliczamy przede wszystkim podmioty, które zapewniają obsługę logistyczną, finansową, marketingową i informatyczną. Bardzo ważnym elementem łańcucha dostaw jest także proces magazynowania. Aby go usprawnić, koniecznie zapoznaj się z rozwiązaniem oferowanym przez 2plog.com, jakim jest system WMS. Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy z zakresu TSL, to proponujemy również doradztwo logistyczne.

Dobór dostawców

Pierwszym i najważniejszym krokiem dla poprawy jakości i usprawnienia łańcucha dostaw jest dobór dostawców. Czy więc należy się kierować podczas wybierania swoich dostawców? Przede wszystkim istotne są czynniki takie jak: dostępność zapasów, jakość, brak skarg, zadowalający poziom usług, stosunek jakości do ceny, koncentracja na kliencie końcowym, zmierzanie do integracji łańcucha dostaw, organizacja procesów magazynowania, planowania oraz produkcji. Mając na uwadze wszystkie te czynniki, możesz mieć pewność, że wybierzesz właściwie.

Zdjęcie główne: pexels.com/Tima Miroshnichenko

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*