Yellow boxy sprawdziły się w Szczecinie. Kiedy w innych miastach?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis
Yellow boxy sprawdziły się w Szczecinie. Kiedy w innych miastach?

Jak podają szczecińskie portale informacyjne, żółte linie namalowane na skrzyżowaniach czyli tzw. yellow boxy wejdą na stałe w drogowy krajobraz największego miasta w województwie zachodniopomorskim.

Szczecin testował yellow boxy w 2019 roku. To wymalowane na skrzyżowaniach żółte pola, które wyznaczają pola z zakazem zatrzymywania się. W skrócie – kierowca może wjechać na yellow box tylko, gdy ma pewność, że płynnie z niego zjedzie.

Po co zastosowano takie rozwiązanie? Yellow box pozwala uniknąć zatamowania skrzyżowania. Samochody nie mogą stanąć na jego środku i blokować przejazd np. gdy z drugiej strony zapali się zielone. W Europie do yellow boxów wykorzystywane są fotoradary, które robią zdjęcia wszystkim pojazdom, nieprzepisowo stającym na kratce.

Co ciekawe, polskie yellow boxy będą… niebieskie, bo kolor żółty za bardzo przypomina oznaczenia tymczasowej organizacji ruchu. Nie wiadomo jeszcze kiedy pola mogą pojawić się w innych miastach. Ministerstwo Infrastruktury ma jednak pochylić się nad tą sprawą.

(fot. Copyright David Martin and licensed for reuse under this Creative Commons Licence.)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*