Różnice między automatyczną a manualną skrzynią biegów

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Różnice między automatyczną a manualną skrzynią biegów

Artykuł sponsorowany

Planujesz zakup nowego samochodu i zastanawiasz się, czy lepszym wyborem będzie auto z manualną skrzynią biegów czy to “w automacie”? Poznaj wszystkie największe podobieństwa oraz różnice, które mogą wpłynąć na Twój komfort jazdy. 

Skrzynia manualna, a może automatyczna? Która z nich jest bardziej przyjazna kierowcom? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości obu tych rozwiązań?

Manualna skrzynia biegów

Warto zacząć od tego, jak wygląda konstrukcja każdej ze skrzyń. Jeśli chodzi o manualną skrzynię biegów, to konstrukcja jest znacznie prostsza. Jej obudowa skrywa trzy wałki –  sprzęgłowy, pośredni i główny. Na wałku sprzęgłowym umieszczone jest koło zębate, które przekazuje napęd na drugie koło – umieszczone jest ono na wałku pośrednim. Dodatkowo manualna skrzynia biegów posiada dodatkowe pary kół, które odpowiadają konkretnym biegom. Koła te poruszają się obrotowo i sprzęgnięte są ze sobą synchronizatorami. Kiedy więc kierowca wrzuca określony bieg, reszta kół zębatych zostaje rozłączona.

Należy także pamiętać, że kluczowe znaczenie dla działania manualnej skrzyni biegów ma regularne smarowanie jej olejem. 

Automatyczna skrzynia biegów

Całkowicie inaczej wygląda konstrukcja automatycznej skrzyni biegów. W automatach odpowiada za nie sprzęgło hydrokinetyczne lub konwerter momentu obrotowego. Automatyczna skrzynia biegów posiada bardziej skomplikowaną budowę, w jej podzespołach znaleźć można układy przekładni zębatych oraz zespoły sterowania, których głównym zadaniem jest zarządzanie pracą skrzyni. Co więcej, znacząca część nowych modeli skrzyń automatycznych jest elektryczna. Skrzynie są więc wyposażone w szereg czujników, które odczytują temperaturę oleju, ciśnienie czy prędkość obrotową elementów skrzyni.

Zalety i wady 

Skrzynia manualna

Jeśli chodzi o skrzynię manualną, to zdecydowanie jej największą zaletą jest bardzo łatwa wymiana. Bez problemu znajdziesz części wymienne do Twojego samochodu, takie jak skrzynia biegów Toyota. Co więcej, samochody wyposażone w skrzynię manualną są o wiele tańsze. 

Wadą takiej skrzyni może być natomiast mniejszy komfort jazdy.

Skrzynia automatyczna

Skrzynia automatyczna to prawdziwa wygoda, szczególnie dla mieszkańców dużych miast – jest to bowiem gwarancja płynnej jazdy. Co więcej, nowe auta “w automacie” zużywają mniej paliwa.

Wadą jest zaś wysoka cena samochodów wyposażonych w taką skrzynię oraz kosztowna naprawa.  

Bez względu na to, czy planujesz jeździć samochodem ze skrzynią manualną, czy tak zwanym automatem, w pierwszej kolejności sprawdź kurs prawa jazdy Warszawa

Fot.: Pexels/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*