Czy wymiana sprzęgła jest rzeczywiście tak trudną do wykonania czynnością, żeby zlecać ją specjalistom w warsztacie? Czy można ją wykonać samemu?
Wydaje się, że zastąpienie tarczy sprzęgła oraz dociskowej należą do tych czynności, które najlepiej zlecić specjalistom. Taką naprawę jednak można spokojnie wykonać samemu. Warto jedynie stosować się do pewnych zasad i przede wszystkim odpowiednio się do tego przygotować.
Na początku warto zaopatrzyć się w lewarek. To raczej jeden z tych elementów wyposażenia, które w swoim aucie posiada każdy kierowca. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak specjalny podnośnik lub specjalny podjazd, na który można wjechać i przeprowadzić naprawę.
Na początku należy usunąć skrzynię biegów. Następną czynnością powinno być znalezienie płyty dociskowej, która jest zwykle przykręcona do koła zamachowego. Spoglądając w miejsce, gdzie znajdowała się skrzynia biegów, można zauważyć ramię sprzęgła i łożysko. W przypadku różnych modeli aut, w tym miejscu mogą się także znajdować na przykład łożyska zwalniające z wbudowanym hydraulicznym siłownikiem wysprzęglającym. Jeżeli chodzi o naprawdę stare modele aut, to może to również być sprzęgło hydrauliczne z zewnętrznym cylindrem pomocniczym, jednak w większości modeli wystarczy tylko wymienić łożysko zwalniające i sprawdzić połączenie sprzęgła.
Głównym powodem problemów zazwyczaj jest tarcza sprzęgła, która kryje się za płytką dociskową. Do tej grupy zaliczają się także łożysko pilotujące sprzęgła, a także tuleja. To na nich zwykle jest osadzony wał wejściowy skrzyni biegów. W przypadku, gdy zobaczysz, że te elementy są mocno zużyte, może to oznaczać niekoniecznie problemy ze sprzęgłem, ale na przykład z przekładnią biegów.
Kolejny krok to poluzowanie śrub koła zamachowego. Po wyjęciu tego elementu należy sprawdzić, czy nie występują żadne pęknięcia. Następnie należy jeszcze raz sprawdzić wszystkie elementy odpowiadające za prawidłowe działanie sprzęgła – tarcze dociskowe, sprzęgła, a także łożysko pilotujące sprzęgła i wyrzucające.
Wymiana sprzęgła w aucie, nie jest na pewno czynnością, do której można podejść od razu bez odpowiedniego przygotowania. Warto poczytać o tym na forach internetowych, gdzie majsterkowicze wymieniają się doświadczeniami – być może znajdziesz kogoś, kto akurat jest w Twojej okolicy i mógłby służyć Ci pomocą. Jeżeli chcesz się zdecydować właśnie na samodzielną wymianę sprzęgła, musisz koniecznie pamiętać, aby zakupić wszystkie niezbędne części – zarówno do zastąpienia wadliwych elementów, jak i przeprowadzenia wymiany.
Gdy wciąż masz możliwości lub po prostu wiesz, że majsterkowanie nie jest Twoją mocną stroną, to warto sprawdzić w wyszukiwarce, gdzie znajduje się najbliższy warsztat, gdzie fachowcy mogą wymienić sprzęgło w profesjonalny sposób za rozsądną cenę, a Ty unikniesz komplikacji, na przykład wynikających z nieodpowiednio przeprowadzonej naprawy.
Zdjęcie główne: PaulNI/pixabay.com