Które klocki hamulcowe najlepiej wybrać? Sprawdzamy producentów!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Które klocki hamulcowe najlepiej wybrać? Sprawdzamy producentów!

Klocki hamulcowe to jedne z najważniejszych elementów układu hamulcowego pojazdu. To dzięki nim i tarczom hamulcowym możliwe jest hamowanie, czyli kluczowa funkcja niezbędna podczas każdej jazdy.

Czym są klocki hamulcowe?

Układ hamulcowy składa się z wielu elementów. Wymienić trzeba zaciski hamulcowe, korektor rozkładu siły hamowania, pompę hamulcową, pedał, a także tarczę oraz klocki hamulcowe. Jak to właściwie działa? W momencie, gdy kierowca naciśnie pedał hamulca w celu zatrzymania lub spowolnienia pojazdu, klocki są wypychane za pomocą tłoczka. Są zbudowane z kilku warstw, z których każda pełni określone funkcje. Jedną z nich jest międzywarstwa, która odpowiada między innymi za tłumienie wibracji oraz ochronę zacisku. Na koniec wspomnieć można również o materiale ciernym oraz płytce nośnej.

Na czym polega hamowanie samochodu i jaką rolę mają w tym klocki hamulcowe?

Choć wielu kierowców może pochwalić się doskonałą techniką jazdy, niewielu z nich wie o zasadach działania samochodu, w tym między innymi układu hamulcowego. Proces hamowania jest jednak niezwykle ważny. W oczywisty sposób to on zapewnia bezpieczeństwo kierowcom oraz innym uczestnikom ruchu drogowego.

Zasada działania hamulca nie jest wcale skomplikowana. Współczesne układy hamulcowe wykorzystują prawo Pascala. Stała wartość ciśnienia w zamkniętym układzie hydraulicznym umożliwia zwielokrotnienie siły nacisku wywieranej na elementy robocze. Jeżeli kierowca chce zahamować swój samochód, naciska na pedał hamulca. Jest to impulsem dla pompy hamulcowej, która jest odpowiedzialna za tłoczenia płynu w przewodach. Tu na scenę wkracza doskonale wszystkim znany płyn hamulcowy. Powoduje wciśnięcie tłoczka, który z kolei odpowiada za docisk klocków do tarczy. Powierzchniami styku są warstwa ścierna klocków hamulcowych i warstwa robocza tarczy. Na skutek tego pojazd hamuje, czasami aż do całkowitego zatrzymania. Zależy to po prostu od tego, jak mocno kierowca naciśnie pedał. 

Najlepsi producenci klocków hamulcowych – przegląd

Sprawny układ hamulcowy to podstawa, jeśli chcemy w pełni korzystać z możliwości swojego samochodu oraz cieszyć się z bezpiecznej jazdy. Na rynku dostępnych jest wiele produktów oferujących części hamulcowe, jednak nie wszystkie z nich zasługują na zainteresowanie. Aby mieć pewność co do jakości zastosowanych komponentów, warto wybierać tylko te pochodzące od renomowanych producentów, cieszących się od lat zaufaniem kierowców na całym świecie. Przejdźmy więc do przeglądu wybranych marek.

Bosch

Bosch to niemiecki koncern, którego historia zaczyna się jeszcze w 1886 roku, kiedy to Robert Bosch założył w Stuttgarcie firmę trudniącą się produkcją dóbr użytkowych, motoryzacyjnych. oraz technicznego wyposażenia budynków. W naszym kraju firma obecna jest od 1991 roku. Bosch to jedno z największych na świecie przedsiębiorstw zajmujących się produkcją części i akcesoriów samochodowych, w tym właśnie klocków hamulcowych. Bosch zapewnia, że oferowane przez niego części zużywają się równomiernie, co jest zasługą stałego współczynnika tarcia. Wszystkie produkty charakteryzują się ogromną wytrzymałością i trwałością, co jest gwarancją niezawodności, a więc i pełnego bezpieczeństwa podczas jazdy. Klocki hamulcowe Bosch to produkty wykonane z dbałością o najmniejsze detale. Niemiecka jakość, zaawansowana technologia oraz najlepsze materiały to połączenie, obok którego nie sposób przejść obojętnie. 

Brembo

Brembo to włoski producent systemów hamulcowych, którego działalność rozpoczęła się w 1961 roku. Firma założona została przez Emilia Bombassei, a rozwinięta przez jego syna Alberto Bombassei. Co prawda, marka specjalizuje się w zaopatrzeniu aut sportowych, ale w jej ofercie możemy znaleźć także szeroką gamę produktów do cywilnych samochodów osobowych. Części Brembo zostały wykonane z myślą o jak najwyższym bezpieczeństwie użytkowników. Wszystkie oferowane klocki hamulcowe to produkty wysoce wytrzymałe, o znakomitych parametrach i właściwościach. Zapewnią płynne i niezawodne hamowanie w każdych warunkach.

TRW

TRW to jedna z najbardziej cenionych w świecie firm z branży, zwłaszcza gdy mowa o częściach układów hamulcowych. To amerykański producent części samochodowych, które wyróżniają się znakomitą jakością. Oferta produktów TRW obejmuje szeroki zakres elementów, w tym m.in interesujące nas dziś tarcze oraz klocki hamulcowe. Zanim którykolwiek z nich trafi na rynek, poddawany jest licznym kontrolom jakości oraz testom bezpieczeństwa. Kluczowe jest jednak wykorzystanie specjalistycznej technologii COTEC.  Sprawia, że klocki dopasowują się do zacisków błyskawicznie, od razu po wymianie. COTEC to powłoka cierna, dzięki której od pierwszego hamowania zostanie utrzymany wysoki poziom bezpieczeństwa. Wszystko to za sprawą znakomitych parametrów technicznych.

Ferodo

Ferodo specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości części samochodowych. Firma jest jednym z ogólnoświatowych liderów w zakresie produkcji elementów układu hamulcowego na pierwszy montaż (OE). Ferodo może pochwalić się bogatym doświadczeniem, jeśli chodzi o branżę motoryzacyjną. Klocki hamulcowe oferowane przez tę firmę to produkty o wyjątkowej trwałości. Są już na rynku od wielu lat i nadal zasługują na wielkie uznanie. Są one wybierane przez wielu kierowców — aż 8 na 10 samochodów na scenie europejskiej jest w nie wyposażonych fabrycznie.

Jakie klocki wybrać?

Wybór konkretnych klocków to tak naprawdę indywidualna kwestia każdego kierowcy. Dostępne na rynku produkty wyżej wymienionych firm charakteryzują się wysoką jakością wykonania i dobrymi właściwościami ściernymi. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie podróżowania, warto wybrać sprawdzone rozwiązania renomowanych producentów. Przed zakupem klocków hamulcowych warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników na temat konkretnego modelu.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*