Artykuł sponsorowany
Życie często zmusza nas do podróżowania nie tylko w celach rekreacyjnych. Przeprowadzka do innego miasta lub nawet kraju, to dość trudne do zorganizowania przedsięwzięcie. Ponadto, jeśli przeprowadzasz się z całym dobytkiem, zabierasz ze sobą meble inne sprzęty domowe, może okazać się również kosztownym procesem. Dlatego właśnie, warto przed przeprowadzką wyliczyć sobie średni koszt, jaki poniesiemy za taką podróż. Zobacz, ile mniej więcej może kosztować Cię przeprowadzka.
Jeśli przeprowadzasz się w obrębie jednego miasta, koszt może być niewielki. Może nawet okazać się, że do przewozu rzeczy na niewielką odległość, wystarczą auta osobowe Twoje i znajomych, a koszt wyniesie Cię tyle, co dobry obiad i kilka czteropaków piwa. Jeśli jednak przeprowadzasz się na drugi koniec Polski lub za granicę, nie da się już uniknąć kosztów, można je jednak zminimalizować, by przez zmianę miejsca zamieszkania nie zbankrutować.
Jeśli chodzi o przewóz ciężkich sprzętów, masz dwie możliwości. Po pierwsze – możesz wynająć firmę transportową, która w duże samochody zapakuje wszystko, co chcesz zabrać ze sobą do nowego domu i bezpiecznie zawiezie na miejsce. To zazwyczaj dość ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ często za jednym kursem udaje się przetransportować wszystko. Koszt skorzystania z usługi firmy transportowej w obrębie jednego województwa to od 150 do 250 złotych plus cena rozładunku i ewentualnego wniesienia mebli do nowego domu.
Z usług firmy przewozowej opłaca się jednak korzystać głównie przy przeprowadzkach w obrębie jednego kraju. Przy przeprowadzce za granicę, lepiej jest postawić na firmę kurierską. Zwłaszcza w przypadku podróży, która wymaga przeprawy przez wodę, często bardziej ekonomiczna okazuje się przesyłka paletowa. Koszt nadania takiej paczki możesz łatwo obliczyć za pomocą dostępnych w Internecie kalkulatorów. W taki kalkulator musisz wpisać wymiary i wagę przesyłki, a program pokaże Ci jaka będzie cena nadania palety w różnych firmach kurierskich.
Przy podliczaniu kosztów podróży dla Twojej rodziny, poza samym paliwem, które spali samochód lub kosztami biletów, dolicz przewidywane ceny posiłków i ewentualnych noclegów po drodze. Dodaj te koszty i odejmij ewentualne zniżki, na przykład dla dziecka, osoby starszej lub z niepełnosprawnością.
Nie ryzykuj bezpieczeństwa swojej rodziny dla oszczędności czasu i jeśli wiesz, że podróż zajmie kilkanaście godzin, zadbaj o przystanek i możliwość odpoczynku dla kierowcy. Głód, tak samo jak zmęczenie, nie jest dobrym doradcą na trasie, dlatego przygotuj i zabierz ze sobą posiłki na drogę lub poszukaj na trasie zajazdu, gdzie można zjeść porządny, ciepły obiad.
Poza kosztami paliwa czy biletów oraz jedzenia i noclegu, musisz przewidzieć małe wydatki, takie jak toaleta i opłaty za autostrady. Zabierz ze sobą garść lub dwie drobnych i oszczędź sobe problemu z szukaniem darmowej toalety. Zwłaszcza, jeśli podróżujesz z dziećmi, wizyty w publicznych toaletach oraz postoje, by przebrać, wysuszyć lub zaprać plamy na ubraniach młodego człowieka, są nie do uniknięcia. Zawsze miej pod ręką kilka monet, by nie utrudniać sobie życia.
Przeprowadzka zawsze wiąże się z zamieszaniem, kosztami i stresem. Znalezienie dobrej formy transportu zarówno dla siebie i rodziny, jak i dla sprzętu domowego może znacznie zmniejszyć wydatki i poziom stresu, z jakim wiąże się zmiana miejsca zamieszkania. Przed przewozem swojego dobytku pamiętaj, żeby dobrze zabezpieczyć kartony i schowane w nich przedmioty tak, by wszystko bez szwanku dotarło na miejsce.
(fot. pixabay.com)