Artykuł sponsorowany
Jeśli prowadzisz działalność niebędącą działalnością transportową i chcesz wykonywać przewozy drogowe pojazdem powyżej 3,5 tony, to ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiedz się jakie wymogi musi spełniać przewóz towarów na potrzeby własne.
Aby przewóz towarów był zgodny z prawem, musi on spełniać konkretne wymogi. Dowiedz się jakie, aby móc bez przeszkód przewozić towary na potrzeby własne.
Jest kilka wymogów prawnych, które musisz spełnić, aby przewóz towarów pojazdem powyżej 3,5 w ramach działalności niebędącej działalnością transportową był legalnych. Przede wszystkim pojazdy samochodowe używane do przewozu muszą być prowadzone przez przedsiębiorcę lub jego pracowników, a przedsiębiorca legitymuje się tytułem prawnym do dysponowania pojazdami samochodowymi. W przypadku przejazdu pojazdu załadowanego towary przewożone są własnością przedsiębiorcy lub zostały przez niego sprzedane, kupione, wynajęte, wydzierżawione, wyprodukowane, wydobyte, przetworzone lub naprawione, albo celem przejazdu jest przewóz osób lub rzeczy z przedsiębiorstwa, lub do przedsiębiorstwa.
Aby przewóz został uznany za przewóz wykonywany na potrzeby własne, muszą zostać spełnione konkretne warunki. Z przewozem na potrzeby własne mamy do czynienia wtedy, gdy przewożony towar służy wyłącznie temu przedsiębiorstwu i jest niezbędny do jego funkcjonowania. Takimi towarami mogą być na przykład odzież robocza, środki czystości lub maszyny produkcyjne. Dodatkowo tak jak mówiliśmy wcześniej, pojazd musi być prowadzony przez przedsiębiorcę lub jego pracowników, jednak warto pamiętać, że według art.2 Kodeksu Pracy pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Dlatego też osoba świadcząca pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, czyli umowy zlecenie lub umowy o dzieło, nie może być osobą prowadzącą pojazd w przewozie na potrzeby własne.
Do legalnego przewozu towarów wymagane będą także konkretne dokumenty. Jakie? Każdy przedsiębiorca, który chce realizować takie przewozy pojazdami o tonażu wyższym niż 3,5 tony oraz przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą ma obowiązek legitymowania się zaświadczeniem o zgłoszeniu prowadzenia przewozów drogowych jako działalności pomocniczej w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej.
Pamiętaj także, że jeśli zdecydujesz się na samodzielne przewożenie towarów, to oprócz kwestii prawnych, musisz pamiętać także o kwestiach czysto praktycznych. A jedną z nich jest prawidłowe zabezpieczenie towarów, aby nie uległy zniszczeniu w transporcie. Warto zacząć od odpowiedniego opakowania. Możesz wybrać karton, plastikowe lub metalowe kontenery, a także drewniane skrzynie. Aby mieć pewność, że opakowanie będzie najwyższej jakości, odwiedź stronę internetową producenta opakowań https://janbox.pl/.
Jeśli jednak nie chcesz zajmować się wszystkimi tymi problemami, możesz także skorzystać z usług firmy transportowej, na przykład https://tsl-nordic.com/przewoz-towarow/. Firmy te Oferują profesjonalne przewozy towarów na bliskich i dalekich trasach. Dodatkowo Zapewnią załadunek i rozładunek towaru, a w razie potrzeby, również magazynowanie i przeładunek. Pomogą Ci także w uzyskaniu zezwoleń na transport towarowy i dopięciu wszystkich formalności w urzędzie celnym.
Zdjęcie główne: Mike/pexels.com