Jak sprawdzić klimatyzację przed letnią podróżą? Podpowiadamy

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak sprawdzić klimatyzację przed letnią podróżą? Podpowiadamy

Długa podróż w upalny dzień nie będzie komfortowa, jeśli w samochodzie zabraknie sprawnej klimatyzacji. Nie pomogą również wtedy otwarte szyby, które dodatkowo zwiększą zużycie paliwa poprzez wyższy opór powietrza podczas jazdy. Warto więc przed podróżą sprawdzić układ klimatyzacji w swoim samochodzie. Jak to zrobić?

Regularny serwis to gwarancja sprawności klimatyzacji

Wymiana oleju w silniku, filtrów, klocków czy tarcz to standardowe, wykonywane regularnie serwisowanie pojazdu. Jednak nie wszyscy pamiętają o tym, że tak jak w przypadku oleju, również klimatyzację warto serwisować przynajmniej raz do roku. Można mieć wtedy pewność, że problemy nie wystąpią, a jedynym ryzykiem będą uszkodzenia mechaniczne – między innymi przewodów. 

Jak serwisować klimatyzację? Przede wszystkim należy udać się do specjalisty, który przeprowadzi cały proces od sprawdzenia stanu przewodów poprzez odgrzybienie klimatyzacji, jej ozonowanie (z uwzględnieniem pozbycia się bakterii i wirusów wewnątrz pojazdu) aż po uzupełnienie czynnika do nominalnej ilości.

Pamiętaj także o tym, aby włączać klimatyzację nie tylko latem, ale również zimą czy jesienią. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko ewentualnych awarii. Jeśli w czasie sprawdzania układu przed dłuższą podróżą masz pewne wątpliwości dotyczące sprawności jego działania, udaj się do specjalisty, nawet jeśli serwisowałeś klimatyzację kilka miesięcy temu. Wszystko po to, aby sprawdzić ewentualne nieszczelności. Będziesz miał pewność, że podczas podróży nie spotka Cię nieprzyjemna sytuacja, która z pewnością mocno ingerowałaby w komfort jazdy. Choć wydaje się, że jeszcze jakiś czas temu ten układ w samochodzie był luksusem, dziś nie wyobrażamy sobie jazdy w upalny dzień bez włączonych dmuchaw chłodnego powietrza.

Czy można sprawdzić klimatyzację samodzielnie?

Wiesz już, że najlepszym sposobem na sprawność klimatyzacji jest jej regularne serwisowanie. Jednak nawet wtedy warto samodzielnie zadbać o sprawdzenie skuteczności działania układu przed dłuższą podróżą. Przede wszystkim jest to zaledwie kilka czynności, które nie wymagają sprzętu. Wystarczą jedynie wiedza, wolna chwila i chęci. Na początku sprawdź temperaturę, jeśli klimatyzacja działa poprawnie, poczujesz chłód na dłoni po przyłożeniu jej do nawiewu. Jeszcze lepiej, jeśli możesz skorzystać z elektronicznego termometru. Włóż go między dmuchawy i sprawdzaj, jak spada temperatura. Powinna po kilku chwilach wynosić od 8℃ do 10℃. 

Kolejna czynność, którą możesz wykonać samodzielnie, to odgrzybianie. Możesz to robić regularnie, nawet kilka razy w ciągu roku, poza wizytą w serwisie. Preparat do tego niezbędny kupisz w sklepach motoryzacyjnych. Pamiętaj, aby zawsze stosować się do instrukcji obsługi dołączonej do produktu.

Następnie wymień filtr kabinowy, co w przypadku wielu samochodów również nie będzie problematyczne. W internecie bez problemu znajdziesz instrukcję, która ułatwi zadanie. Na koniec nasłuchuj ewentualnych odgłosów dochodzących między innymi z nawiewu. W wielu przypadkach problemy z klimatyzacją zaczynają się od charakterystycznego gwizdu podczas jej uruchamiania i pracy.

Zdj. główne: Sergei A/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*