Jak przygotować samochód do zimy?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przygotować samochód do zimy?

Dowiedz się, jak dobrze przygotować samochód do zimy. Przedstawiamy sprawdzone sposoby, które pozwolą Ci utrzymać pojazd w odpowiednim stanie w najzimniejszych miesiącach w roku.

Proste sposoby często zapewniają znakomitą kondycję auta w trakcie zimy. Dzięki zastosowaniu się do naszych rad unikniesz niepożądanych sytuacji, które będą kosztować Cię dodatkowe pieniądze.

Podstawowe sposoby ochrony auta – na co zwrócić uwagę?

Niezależnie od tego, w jakim rejonie Polski mieszkasz, prawdopodobnie będziesz musiał się zmierzyć z wyzwaniami, jakie przed każdym kierowcą co roku stawia okres zimowy. Warto zauważyć, że dotyczy to nie tylko właścicieli pojazdów spalinowych, ale także elektrycznych. Za pomocą prostych sposobów utrzymanie auta we właściwej kondycji w trakcie zimy nie jest trudne.

Sprawdź oświetlenie, a także płyn w zbiorniczku spryskiwaczy

Na początku trzeba się upewnić, że wszystkie podstawowe funkcje działają odpowiednio. Oświetlenie powinno funkcjonować bez zarzutu – ważną kwestią w tym przypadku jest skontrolowanie, czy ustawienie reflektorów jest odpowiednie. Kolejny krok to sprawdzenie, czy spryskiwacz przedniej szyby dobrze działa, czy do komory zbiorniczka wyrównawczego jest nalany właściwy płyn, który nie będzie zamarzał wskutek niskich temperatur.

Zadbaj o to, żeby drzwi były przygotowane na nadejście zimy

Następnie warto postawić na działania mające na celu zakonserwowanie drzwi. Dzięki temu nie odmówią posłuszeństwa w nawet najbardziej siarczysty mróz. W takim przypadku dobrym sposobem jest zaimpregnowanie gumek drzwiowych silikonem w sprayu lub sprayem uniwersalnym.

Bardzo ważna jest wymiana opon na zimowe

Do podstawowych sposobów ochrony auta powinno się także zaliczyć wymianę opon. Pomimo tego, że coraz większą popularność zdobywa odmiana wielosezonowa, ceniona wśród kierowców właśnie za uniwersalność, to najlepszym wyborem będzie postawienie po prostu na opony zimowe. Znakomicie sprawdzają się w nawet najbardziej wymagających warunkach i nie trzeba się martwić, że gdy spadnie więcej śniegu, pojawi się mróz, a nawierzchnia drogi będzie śliska, to auto zacznie zachowywać się nieprzewidywalnie podczas jazdy.

Warto także pamiętać, aby zrobić to co najmniej pod koniec listopada, kiedy zima zazwyczaj potrafi zaskoczyć swoim wcześniejszym nadejściem i sowitymi opadami śniegu oraz niską temperaturą.

Jak zadbać o samochody elektryczne przed nadchodzącą zimą?

W przypadku samochodów elektrycznych istnieje także sprawdzony plan postępowania, żeby przygotować je do nadejścia zimy. Kluczowym aspektem ich działania w tym czasie są akumulatory. Trzeba jednak zauważyć, że w zimniejszym okresie ich moc się zmniejsza, a ogrzewanie może generować dodatkowe koszty energetyczne. Ma to przełożenie na zasięg. Wskutek niższych temperatur może się zmniejszyć nawet od około 10% do 30%. Na szczęście są sposoby, żeby się na to przygotować.

Rozwiązaniem będzie wybór dobrze wyważonej opony o typowo zimowym profilu, a także niskim oporze toczenia. Co więcej, na noc warto zaparkować samochód w garażu, jeżeli ma się taką możliwość. Całość można uzupełnić o rozsądne korzystanie z ogrzewania, a także zachowywanie odpowiedniego dystansu od innych pojazdów w trakcie jazdy.

Stosując wymienione sposoby, czy to w przypadku auta spalinowego, czy elektrycznego, można dobrze przygotować się do zimy i zmniejszyć ryzyko wypadku czy usterki, a także zwiększonych kosztów eksploatacyjnych. 

Zdj. główne: Matt Collamer/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*