Długoterminowe vs. krótkoterminowe inwestycje: Jakie są zalety i wady obu strategii?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Długoterminowe vs. krótkoterminowe inwestycje: Jakie są zalety i wady obu strategii?

Materiał Partnera

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Inwestycje na rynku kapitałowym są tym korzystniejsze im mają dłuższy horyzont czasowy. Krótkoterminowe „strzały” mają raczej charakter spekulacji niż inwestycji. Mogą się udać, ale są obarczone ogromnym ryzykiem. Dlatego jeśli już się na coś takiego decydujemy, to przeznaczmy na ten cel tylko niewielką część swoich oszczędności, a skupmy się na inwestycjach długoterminowych.

Specjaliści uważają z reguły, że odpowiedni termin inwestycji wynosi około pięciu lat. Nie może to jednak oznaczać, że kupujemy jednostki uczestnictwa i o nich zapominamy, aby wrócić do sprawy dopiero po upływie sześćdziesięciu miesięcy. Zaleca się, aby przynajmniej co pół roku dokonywać przeglądu swojego portfela i weryfikować wcześniej podjęte decyzje. Gospodarka zmienia się dzisiaj tak szybko, że trzeba nieustannie śledzić ekonomiczne trendy i te najbardziej obiecujące wprzęgać do naszego oszczędnościowego portfela.

Wystarczy sobie przypomnieć jaka sytuacja panowała na rynku pięć lat temu. Świat był wtedy w rozkwicie globalizacji, procesu, który wydawał się absolutnie niezagrożony i miał już stale pogłębiać światową integrację. Później wybuchła pandemia, zostały przerwane łańcuchy dostaw, a politycy i menadżerowie zrozumieli, że globalizacja nie jest remedium na wszystkie ekonomiczne i polityczne troski. Dzisiaj wycofujemy się z globalizacji, choć póki co ten proces jest bardziej deklaratywny niż rzeczywiście się dzieje. Ale jednak zmiany są coraz bardziej widoczne i odczuwalne.

Inwestycja to nie rakieta typu „wystrzel i zapomnij”

Dlatego nawet długoletni horyzont inwestycyjny wymaga od inwestora monitoringu portfela i dokonywania zmian. Aby te zmiany były efektywne warto, aby fundusze, w które inwestujemy były skupione w Funduszu Inwestycyjnym Otwartym, w którym znajdują się różnego rodzaju fundusze – nie tylko akcyjne, ale również fundusze mieszane i wreszcie fundusze obligacji skarbowych. W takim wypadku przenoszenie aktywów będzie wygodniejsze, łatwiejsze i, co najważniejsze, tańsze.

Zaczynając inwestowanie w fundusze wybierzmy więc taki fundusz lub fundusze, które znajdują się w tzw. funduszu parasolowym, czyli Funduszu Inwestycyjnym Otwartym. Da nam to też pewne, ważne, przywileje podatkowe, bo pozwala kompensować ewentualne straty.

Krok po kroku

Jeśli lubimy ryzykować można część swoich oszczędności przeznaczyć na inwestycje krótkoterminowe, czyli na przykład na samodzielne inwestowanie na giełdzie lub na rynku walutowym. Trzeba jednak pamiętać, że w obu tych wypadkach – ale przede wszystkim dotyczy to inwestycji w waluty – aby „pokonać rynek” trzeba mieć wiele szczęścia i ogromną wiedzę. Nie jest to wiedza tajemna, ale warto przynajmniej zastanowić się nad powolnym wchodzeniem w te inwestycje i zdobywać doświadczenie inwestując małe kwoty początkowo traktując swoje krótkoterminowe inwestycje jako „rozpoznanie bojem”.

Zastrzeżenia prawne

Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 646, z późn. zm.), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360, z późn. zm.). Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. Caspar TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*