Artykuł sponsorowany
W czerwcu 2021 r. wprowadzono w Polsce nowy system poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach dróg krajowych i autostrad. Technologia e-Toll, bo tak nazywa się nowa metoda, opiera się na lokalizacji satelitarnej, która monitoruje aktualne położenia pojazdu. Co warto wiedzieć na jej temat? Sprawdźmy!
System etoll został opracowany i udostępniony przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Opiera się na pozycjonowaniu satelitarnym i bezprzewodowej transmisji danych. Jest alternatywą dla dotychczasowego systemu viaTOLL działającego w oparciu o technologię radiową. Do korzystania z niego zobowiązani są kierowcy pojazdów ciężarowych i autobusów, które ważą więcej niż 3,5 tony. Wyjątek stanowią ciągniki rolnicze.
Nowy system, w przeciwieństwie do poprzedniego, nie będzie wymagał wizyty w urzędzie i podpisywania umów, gdyż jest w pełni scyfryzowany. Wszystkie formalności załatwimy na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Kierowcy nie będą już musieli zatrzymywać się na bramkach, by dokonać opłaty.
Każdy użytkownik systemu e-Toll będzie mógł samodzielnie wybrać sposób przekazywania danych geolokalizacyjnych. Możliwe jest zakupienie specjalnego biletu w aplikacji mobilnej lub instalacja urządzenia etoll, skonfigurowanego z systemem opłat.
Pobranie aplikacji e-Toll jest całkowicie darmowe. Znajdziesz ją w Google Play lub AppStore. Dzięki niej zakupisz bilet autostradowy oraz opłacisz należność za przejazd państwowymi drogami płatnymi. Będziesz miał również wgląd w historię swoich transakcji. Autostradowy e-bilet zakupisz również za pośrednictwem aplikacji partnerskich oraz na stacjach benzynowych.
Mimo, że pobranie aplikacji jest wygodne i całkowicie darmowe, kierowcy coraz częściej decydują się na zakup przenośnych urządzeń oraz lokalizatorów skonfigurowanych z systemem e-Toll. Urządzenia tego typu zapewniają bezobsługowe i bezawaryjne działanie w atrakcyjnej cenie. Nie musimy martwić się o to, czy naładowaliśmy baterię, czy jesteśmy połączeni z Internetem oraz czy mamy dostęp do bankowości mobilnej. Dzięki temu podróżowanie po płatnych drogach będzie jeszcze szybsze i bardziej komfortowe.
Możliwe jest również pobieranie lokalizacji pojazdu za pomocą lokalizatora GPS ZSL. Jest on na stałe podłączony do akumulatora lub instalacji elektrycznej. Oprócz śledzenia aktualnego położenia pojazdu, możliwa jest również kontrola stanu technicznego. Dzięki takiemu automatycznemu urządzeniu nie musimy martwić się o kary finansowe spowodowane brakiem opłaty za przejazd drogą płatną.
Kolejnym sposobem na przekazanie danych geolokalizacyjnych jest przenośne urządzenie pokładowe. Umieszcza się je w gnieździe zapalniczki samochodowej. Jego montaż jest szybki i prosty, a samo urządzenie może być przenoszone pomiędzy kilkoma pojazdami. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat, wejdź na stronę https://www.etoll.pl/produkt/lokalizator-gps-e-toll-zapalniczka/.
Fot.: PhotoGraph/pexels.com