Car Fleet Management, czyli outsourcing zarządzania flotą

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Car Fleet Management, czyli outsourcing zarządzania flotą

Artykuł sponsorowany

Optymalizacja procesów podczas zarządzania flotą samochodową ma kluczowe znaczenie w funkcjonowaniu firmy. Zadania z tego zakresu to jednak niemałe wyzwanie. Aby organizacja mogła funkcjonować z pełną sprawnością, warto postawić na wsparcie firm oferujących zarządzanie flotą, czyli Car Fleet Management. Na czym polegają takie usługi i na jakie korzyści można liczyć?

Czym jest Car Fleet Management?

Car Fleet Management – w skrócie CFM – to kompleksowe zarządzanie flotą samochodów przez wyspecjalizowaną firmę partnerską. W ramach takich usług można liczyć m.in. na obsługę serwisową i formalną, jednak to tylko część dostępnych opcji. Do tego dochodzi także pomoc w opracowywaniu polityki flotowej oraz wdrażanie założeń w tym zakresie. Do zadań firm oferujących Car Fleet Management należy m.in. naprawa problemów w pojazdach, likwidacja szkód, raportowanie przejazdów czy też zajęcie się sprawami związanymi z ubezpieczeniami. Co istotne, zakres wsparcia jest w dużej mierze indywidualny i może być dostosowany do potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Jakie usługi wchodzą w Car Fleet Management?

Zadania Car Fleet Management są bardzo rozbudowane – z tego względu należy stawiać wyłącznie na doświadczone i profesjonalne firmy, które będą w stanie zapewnić skuteczne zarządzanie flotą. To ważne zadanie, które łączy się z wieloma różnymi czynnościami. Wśród nich należy wyróżnić m.in.:

  • zarządzanie procesem likwidacji szkód,
  • obsługę techniczną, w tym np. okresową wymianę opon,
  • organizowanie samochodów zastępczych w razie problemów z główną flotą firmy,
  • zapewnienie wsparcia technicznego,
  • zapewnienie dostępu do usług Assistance.

Car Fleet Management może obejmować również dodatkowe usługi. Najczęściej pod uwagę bierze się obsługę kart paliwowych i systemu monitoringu GPS, jak również tworzenie raportów dotyczących pracy. Odpowiednie wsparcie w tym zakresie może zapewnić wiele korzyści, takich jak zmniejszenie zużycia paliwa i sprawniejsze planowanie dzięki dokładnej ocenie wydajności i dostępności floty. Firma z branży CFM może zaproponować ponadto zmiany w sposobie jazdy czy zadbać o szkolenia kierowców.

Jakie korzyści daje Car Fleet Management?

Inwestycja w usługi firmy Car Fleet Management może przynieść liczne korzyści. Przede wszystkim należy podkreślić, że doświadczeni specjaliści samodzielnie zajmą się opieką nad flotą. To znacząco zmniejsza liczbę obowiązków związanych z organizacją przejazdów i dbaniem o stan pojazdów. W efekcie właściciele przedsiębiorstw nie muszą zajmować się stanem floty, przeglądami, naprawami czy nawet wymianą ogumienia. Wszystkie te zadania spoczywają na barkach zewnętrznej firmy, która odpowiada właśnie na te zadania, dzięki czemu można skupić się na innych procesach.

Wsparcie CFM to również kompleksowe raportowanie danych dotyczących czasu pracy kierowców, przebytych tras czy zużytego paliwa. To z kolei wpływa na możliwość oceny pracowników, jak również ułatwienie podejmowania decyzji strategicznych i tworzenie planów rozwoju. Takie usługi to świetny wybór dla wszystkich przedsiębiorstw z flotą samochodową. Jedną z firm, które oferują takie wsparcie w naszym kraju, jest Polski Serwis Floty.

Fot.: Obi – @pixel7propix/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*