E-hulajnogi: jak zmienią się przepisy po 19 maja?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
E-hulajnogi: jak zmienią się przepisy po 19 maja?

Temat elektrycznych hulajnóg powraca. Problem tych miejskich środków transportu stał się przedmiotem działań legislacyjnych. Jakie zmiany czekają wszystkich miłosników elektrycznych hulajnóg?

Koniec z poruszaniem się po ulicach miast z zawrotną prędkością. Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym, która wejdzie w życie już 20 maja 2021 roku określa dopuszczalną prędkość hulajnogi elektrycznej i urządzeń transportu osobistego na poziomie 20 km/h. Poza tym, pojawi się nowy przepis mówiący o tym, że kierujący hulajnogą może korzystać z chodnika tylko i wyłącznie wtedy, gdy wzdłuż jezdni brakuje odpowiednio wytyczonej drogi bądź osobnego pasa dla rowerów.

Koniec z wykorzystywaniem hulajnogi do przewozu innych osób (w tym dzieci). Według nowych przepisów, hulajnogą elektryczną będzie mogła jeździć tylko i wyłącznie osoba kierująca. Poza tym, w ustawie znajdą się zapisy dotyczące zakazów: holowania bądź ciągnięcia innych pojazdów, przewożenia zwierząt lub ładunków.

Korzystanie z jezdni na nowych zasadach. Kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł korzystać z jezdni wyłącznie na drodze, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h i tylko wtedy, gdy nie znajduje się na niej wytyczony pas lub droga dla rowerów.

(Fot. Pixabay)

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *