Polski Ład i nowe zasady leasingu – tłumaczymy wszystkie wątpliwości

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Polski Ład i nowe zasady leasingu – tłumaczymy wszystkie wątpliwości

Polski Ład jest jednym z najczęściej komentowanych tematów od początku 2022 roku. Kontrowersje budzą między innymi zmiany w leasingach. Co nowego przedsiębiorcom zafundował polski rząd?

Czym jest Polski Ład?

Polski Ład to nic innego jak zestaw rozwiązań, które zostały przygotowane przez polski rząd w celu usprawnienia działania państwa oraz poprawy jakości życia jego mieszkańców. W tym celu wprowadzono szereg zmian w zakresach na przykład prawa podatkowego, ale też służby zdrowia. To, co się zmienia, trudno opisać w zwięzłej formie, nowości jest naprawdę cała masa. Niektóre z nich dotyczą leasingów, a dokładniej tego, jak mają działać, by nieco zmniejszyć ich opłacalność. 

Polski Ład – koniec z łatwą sprzedażą poleasingowego auta

Nowe przepisy w kwestii leasingów wynikające z Polskiego Ładu dotkną przede wszystkim przedsiębiorców. Jest to efekt zmian dotyczących podatku dochodowego. Do tej pory po zakończeniu leasingu i wykupieniu auta, by je sprzedać bez konieczności płacenia tego podatku, należało odczekać 6 miesięcy. Polski rząd zdecydował się jednak na wydłużenie tego okresu aż 12-krotnie, czyli do 6 lat.

Problemy z łatwą odsprzedażą wykupionego auta mogą sprawić, że ten typ leasingu stanie się po prostu nieopłacalny dla przedsiębiorców, czyli grupy, która odpowiada za 75% popytu na nowe samochody osobowe w naszym kraju. Brak możliwości łatwej odsprzedaży auta może sprawić, że samochody poleasingowe rzadziej będą trafiać na rynek wtórny, a to odbije się z kolei na cenach aut używanych, które mogą pójść do góry.

Nowości dotyczące podatku VAT

Zmiany dotyczące podatku dochodowego to nie wszystko. Nasz rząd nie zapomniał również o tym, by dokonać zmian w drugim i jednocześnie jednym z największych podatków, a mowa tu oczywiście o Vacie. 

Do tej pory, gdy kupowaliśmy auto w ramach leasingu, zawsze VAT należało płacić jedynie od raty wykupu, czyli ostatniej wchodzącej w leasing. To zapewniało firmom, dla których flota pełni ważną rolę, utrzymanie płynności finansowej niezbędnej do dalszych działań. 


Aktualnie jest jednak nieco gorzej niż przed rokiem. Od teraz podatek VAT od samochodów leasingowych ma dotyczyć nie tylko ostatniej raty za auto – ma być obliczany z uwzględnieniem wartości niektórych samochodów. 

Czy leasing przestanie być opłacalny?

Nie ma co się oszukiwać, dla firm leasing operacyjny to jedna z najkorzystniejszych form pozyskiwania kolejnych aut. Aktualnie korzysta z niej znaczna część przedsiębiorców, co wskazuje na opłacalność tej usługi. Zmiany sprawią, że niektórzy, by wziąć samochód na firmę, będą musieli się zadłużyć.

Zdj. główne: Liviu C./unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*