Przetarg na budowę S19 Via Carpatia. Kamień milowy polskiej infrastruktury

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Przetarg na budowę S19 Via Carpatia. Kamień milowy polskiej infrastruktury

GDDiA (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad) w Białymstoku ogłosiło przetarg na projekt i budowę nowego, 25-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 Via Carpatia. Fragment Malewice – Chlebczyn będzie najbardziej wysuniętym na południe podlaskim odcinkiem trasy przy granicy z mazowszem.

Droga S19

Wspomniany odcinek S19 ma stać się obwodnicą Siemiatycz od zachodniej strony miasta. W ramach inwestycji powstaną dwa węzły drogowe – Siemiatycze Północ, gdzie S19 będzie się krzyżowała z drogą wojewódzką numer 690; Siemiatycze Południe, z wyprowadzeniem bezkolizyjnego ruchu na DK62 w stronę Drohiczyna i Sokołowa Podlaskiego. Co więcej, nad doliną Bugu powstania estakada o długości niemal 660 metrów.

GDDKiA poinformowała, że firmy zainteresowane przetargiem mogą zgłaszać swoje oferty do 9 listopada. Umowa „projektuj i buduj” ma zostać zawarta w pierwszym kwartale 2021 roku. Szacuje się, żee zezwolenie na realizację inwestycji zostanie wydane nie wcześniej niż na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2022 roku.

Warto dodać, że powstający odcinek S19 Via Carpatia będzie obejmował drogę dwujezdniową, na której znajdą się dwa pasy ruchu i pas awaryjny.

Kamień milowy

Jak przekazał Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber – S19 Via Carpatia jest istotna z punktu widzenia interesów komunikacyjnych, gospodarczyk i społeczenych Polski, ale też innych krajów tej części Europy.

Dalej, Wiceminister określił budowę Via Carpatia jako wydarzenie o znaczeniu cywilizacyjnym, które pozwoli na rozwój przynależnych regionów – tj. Podlasie, Lubelszczyzna, Podkarpacie. To właśnie te województwa zyskają nie tylko bezpieczne, komfortowe i wygodne połączenie, ale również podniesienie potencjału gospodarczego. Weber porównał drogę ekspresową do silnika rozwoju, przekonując, że przy takich drogach lokują się tworzące miejsca pracy firmy.

(fot. unsplash.com)

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *