GDDKiA odkrywa karty. Czy wiesz co wpływa na bezpieczeństwo drogowe?

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis
GDDKiA odkrywa karty. Czy wiesz co wpływa na bezpieczeństwo drogowe?

Generalna Dyrekcja ujawniła najważniejsze procedury wpływające nie tylko na stan dróg, ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo. Wbrew pozorom – to nie takie proste. W grę wchodzą kluczowe procesy geologiczne.

Najważniejszym czynnikiem jest bezdyskusyjnie zjawiska krasowe, które, jak z pewnością pamiętacie z lat szkolnych, dotyczą geologicznych zmian na powierzchni i pod powierzchnią Ziemi. Najczęściej wywoływane są przez wody opadowe i roztopowe. Co ważne, na terenie Polski występują w czterech regionach:

  • zlodowaceń środkowopolskich zlodowacenia Odry,
  • Wyżyny Lubelskiej,
  • Wyżyny Śląsko-Krakowskiej,
  • Gór Świętokrzyskich.

Przepływające wody przyczyniają się do wypłukiwania materiałów budujących skałę tworząc tak zwane pustki krasowe. To ogromne niebezpieczeństwo dla obiektów budowlanych, ktore mogą ucierpieć z powodu nagłych zawałów lub nierównomiernego osiadania. Jak zabezpieczane są inwestycje przed tą ewentualnością?

Zjawisko krasowe zostało odkryte między innymi w miejscu planowanej budowy dróg S12 i S17 na Wyżynie Lubelskiej. Dzięki wykonaniu precyzyjnych pomiarów, projekt budowy jezdni może zostać odpowiednio zmodyfikowany i dostosowany do ukształtowania terenu.

(Fot. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad )

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *