Twój samochód stał w garażu przez zimę? Zobacz, co warto sprawdzić!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Twój samochód stał w garażu przez zimę? Zobacz, co warto sprawdzić!

Wielu kierowców w okresie zimowym decyduje się na garażowanie pojazdu. Jeśli po długotrwałym postoju przygotowujesz się do ponownego używania samochodu wiosną, warto sprawdzić kilka ważnych kwestii.

Długotrwały postój i jego negatywne skutki

Okres zimowy to czas, w którym samochód jest szczególnie podatny na uszkodzenia związane z eksploatacją. Właśnie z tego powodu właściciele pojazdów często decydują się na ich rzadsze użytkowanie. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem garażu i to właśnie w nim Twoje auto stało całą zimę, oznacza to, że poniekąd zadbałeś już o jego stan. Pod wpływem złych warunków pogodowych, wilgoci, soli i innych zanieczyszczeń, cierpią karoseria, podwozie samochodu, a także często jego wnętrze. Garażowanie pozwala natomiast zabezpieczyć auto przed korozją i innymi skutkami zimy. Co w takim razie należy sprawdzić w pojeździe po długim postoju?

Elementy samochodu podatne na usterki po garażowaniu i ich kontrola

Wśród elementów samochodu, które mogły ulec uszkodzeniu w czasie garażowania, znajdują się m.in. opony. Niestety z czasem ciśnienie w kołach maleje. Istnieje zatem możliwość, że poprzez obciążenie masą pojazdu opony się odkształciły. Warto zatem sprawdzić ich ciśnienie. Jeśli po wykonaniu tej czynności w trakcie jazdy czujemy, że coś jest nie tak, warto odwiedzić warsztat wulkanizacyjny, gdzie dowiemy się, czy opony nie wymagają wymiany bądź wyważenia. Z taką możliwością również należy się liczyć.

Sprawdzenie akumulatora

Ważnym komponentem pojazdu, którego uszkodzenie mogłoby się pojawić przez dłuższe nieużytkowanie auta, jest akumulator. Element ten ma tendencję do samoczynnego rozładowywania się, jeśli samochód przez wiele tygodni nie był odpalany. Gdy napięcie spoczynkowe akumulatora osiągnie poziom około 10 V, możliwe, że został uszkodzony na stałe. Taka sytuacja jest jeszcze bardziej prawdopodobna w przypadku starszych i wysłużonych baterii. 

Jeśli zatem przez cały okres postoju akumulator nie był ładowany, przed pierwszą jazdą postaraj się uzupełnić jego poziom energii. W przypadku gdy okaże się, że akumulator jest uszkodzony, pozostaje tylko mieć nadzieję, że da się go odratować. W przeciwnym razie trzeba będzie wymienić go na nowy.

Stan płynów eksploatacyjnych

Wśród bardzo ważnych czynności, które trzeba wykonać po zimie, znajduje się także sprawdzenie stanu, a dokładniej obecności i jakości płynów eksploatacyjnych w pojeździe. Należy zatem przeprowadzić kontrolę poziomu oleju silnikowego oraz filtra oleju. Ponadto warto również zweryfikować, jakie są poziomy i gęstość płynu chłodniczego oraz płynu hamulcowego, które chłoną wilgoć z otoczenia. W okresie zimowym zawilgocenie może zagrażać nawet samochodowi stojącemu w garażu. Istotne są również płyn do spryskiwaczy oraz płyn do wspomagania kierownicy.

Klimatyzacja

Kolejnym z elementów samochodu, który warto sprawdzić po okresie garażowania, jest klimatyzacja. Eksperci radzą, aby raz na kilka dni włączać klimatyzację choćby na chwilę. Dzięki temu nastąpi naturalne smarowanie części sprężarki. Przed wiosennym użytkowaniem auta należy przygotować klimatyzację do użytku, a zatem sprawdzić poziom czynnika chłodzącego. Jeśli jest zbyt niski, należy go uzupełnić. Niestety większość czynności związanych z klimatyzacją wykonać może jedynie specjalista z warsztatu zajmującego się serwisem klimatyzacji.

Zdjęcie główne: pexels.com/Malte Luk

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*