Samozapłon samochodu – co robić?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Samozapłon samochodu – co robić?

Nieprzewidziane sytuacje zdarzają się każdemu w nawet najmniej oczekiwanych momentach. Jednym ze zdarzeń tego typu może być samozapłon samochodu na skutek awarii poszczególnych podzespołów. Aby uchronić się przed ich nieprzyjemnymi skutkami, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Jednym z nich jest zakupienie wysokiej jakości polisy ubezpieczeniowej. Podpowiadamy, co zrobić gdy przydarzy nam się niespodziewany wypadek oraz jak najlepiej zadbać o swoją przyszłość.

Co może wywołać samozapłon samochodu?

Choć wybuchające po nawet drobnej kolizji samochody to wyłącznie fikcja powstała na potrzeby filmów akcji, pojazdy mechaniczne są narażone na zapłon przez znajdujące się w jego obwodach łatwopalne płyny i oleje. Wśród przyczyn tego zjawiska wymienić można celowe podpalenie czy zaprószenie powstałe na skutek ognia znajdującego się w pobliżu pojazdu, które dość szybko się rozprzestrzenia. 

Dodatkowo pojazdy narażone są również na zjawisko samozapłonu, którego przyczyn może być kilka. Jedną z najczęściej spotykanych jest nieszczelny układ paliwowy, w tym przypadku kontakt z nawet najmniejszym źródłem ognia może skończyć się pożarem samochodu. Samozapłon wywołać może także wyciek oleju silnikowego, zwarcie przewodów, kontakt rozgrzanego katalizatora z paliwem, nadmierna eksploatacja instalacji grzewczej czy zwarcie instalacji na skutek zaśniedziałych styków bezpieczników. 

Tego typu sytuacje mają miejsce najczęściej gdy pojazd jest niewłaściwie użytkowany lub naprawiany przez osoby o niewystarczających umiejętnościach. Przyczyną samozapłonu może być również zbyt intensywna eksploatacja samochodu. Jest to o tyle niebezpieczne, że często pierwsze sygnały tego typu problemów mogą być niezauważone podczas codziennego użytkowania. Aby się przed nimi zabezpieczyć, warto zakupić ubezpieczenie auta od pożaru.

Czym jest ubezpieczenie samochodu od pożaru?

OC to obowiązkowe ubezpieczenie każdego pojazdu biorącego udział w ruchu drogowym. Posiadając wykupiony jedynie ten rodzaj polisy, na odszkodowanie w przypadku pożaru samochodu liczyć można tylko w przypadku, gdy doszło do niego w wyniku działalności osób trzecich lub zaprószenia ognia z innego pojazdu czy źródła. Jeśli pożar powstał na skutek usterek Twojego pojazdu, szkody pokryte zostaną jedynie pod warunkiem posiadania dodatkowej polisy AC. 

Decydując się na ten rodzaj ubezpieczenia, kupujący ma gwarancję, że niezależnie od przyczyny niekontrolowanego zapłonu zostaną mu wypłacone środki pozwalające na pokrycie kosztów naprawy lub zakup nowego pojazdu. Jeśli już została podjęta decyzja o zakupie polisy AC, warto dokładnie sprawdzić, co dany ubezpieczyciel w niej zawiera. Ponieważ ubezpieczenie to jest dobrowolne, towarzystwa mogą wedle własnego uznania tworzyć oferty i zawierać w nich to, co uznają za słuszne. Z tego powodu dokładna analiza oferty pomoże uchronić się przed problemami powstałymi na skutek pożaru lub samozapłonu pojazdu.

Jakie ubezpieczenie wybrać?

Na rynku towarzystw ubezpieczeniowych znajdziemy szereg firm, których oferty znacznie różnią się od siebie pod względem ceny czy pakietu. Aby wybrać tą najlepszą, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, takiej jak chociażby ta dostępna na stronie https://ubezpieczamy-auto.pl/. Z jej pomocą porównasz ofertę dostępnych na rynku ubezpieczalni i wybierzesz tą najkorzystniejszą cenowo. Strona ta pozwala również na zakup polisy online, bez zbędnych formalności, sprawnie i prosto. Pozwól sobie na oszczędności i skorzystaj z porównywarki OC, aby znaleźć najtańszą opcję ubezpieczenia Twojego samochodu.

Fot. Oskars Zvejs/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*