Na co zwrócić uwagę podczas zakupu opon do auta?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu opon do auta?

Zakup nowych opon do auta dla niektórych może być ogromnym wyzwaniem. Jest wiele elementów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze. Czym powinniśmy się kierować?

Opony letnie i zimowe

Podstawową kwestią, którą należy rozważyć przed zakupem, jest wybór opon letnich lub zimowych. Opony powinny być dostosowane do sezonu, w jakim z nich korzystamy tak, aby były w stanie zapewnić bezpieczeństwo na drodze kierowcy, pasażerom oraz innym uczestnikom ruchu. Opony letnie i zimowe znacznie różnią się od siebie. Letnie nie są przystosowane do jazdy po śniegu, a zimowe nie nadają się do jazdy po suchej nawierzchni. Można zdecydować się także na zakup opon całorocznych, które dostosowane są do każdej pory roku. Pamiętajmy jednak, że opony całoroczne będą dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla osób, które samochodem poruszają się głównie po mieście. Natomiast dla tych, których trasa zazwyczaj obejmuje cięższe warunki, opony całoroczne mogą okazać się niewystarczające.

Etykiety unijne – o czym mówią?

Kupując opony do samochodu, należy zwrócić uwagę na etykiety unijne. Są to specjalne oznaczenia, które zawierają informacje o kilku ważnych parametrach, którym warto się przyjrzeć przed zakupem nowych opon. Z etykiet dowiemy się o podstawowych cechach opon. Jedną z nich jest wpływ opon na zużycie paliwa. Przedstawiony jest on w skali A–G, przy czym A oznacza najlepszą klasę paliwową. Dalej znajdziemy informacje o takich parametrach jak poziom hałasu danej opony oraz długość drogi hamowania na mokrej nawierzchni. Poziom hałasu przedstawiony jest w decybelach (dB), a informacji o drodze hamowania udziela nam ponownie skala A–G, gdzie A oznacza najkrótszą drogę. Znajomość oznaczeń może okazać się przydatna przy porównywaniu różnych produktów. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na przedstawione wyżej parametry, dzięki czemu ułatwimy sobie wybór spośród wielu rodzajów opon.

Jakie zmiany zajdą w etykietach opon od 2021 roku?

Niedawno Unia Europejska podjęła decyzję o wprowadzeniu kilku istotnych zmian dotyczących etykiet na oponach. Nowe wersje mają zawierać więcej informacji o parametrach opon tak, aby ułatwić odpowiedni wybór każdemu kierowcy, a co za tym idzie – zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Obecnie etykiety unijne wskazują nam trzy parametry, o których mowa była już powyżej. Wśród nowych oznaczeń znajdą się cechy, takie jak dostosowanie opon do oblodzonej powierzchni, do drogi pokrytej śniegiem, czy do drogi zabłoconej. Będą to informacje przydatne dla kierowców, którzy wykonują dłuższe trasy, często po obszarach niezabudowanych, gdzie warunki mogą być bardziej wymagające.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Podczas zakupu opon do naszego auta powinniśmy zwrócić uwagę na indeksy prędkości i nośności. O czym nas informują? Indeks prędkości określa maksymalną dopuszczalną prędkość, z jaką może poruszać się samochód wyposażony w dane opony. Indeks nośności natomiast wskazuje maksymalne, dopuszczalne obciążenie, do którego przystosowane jest dane ogumienie. Informacje możemy znaleźć na bocznej ścianie interesującej nas opony. Odpowiednie dopasowanie tych parametrów pozwoli nam zwiększyć bezpieczeństwo w trakcie poruszania się po drodze oraz komfort jazdy.

Jakie opony wybrać – nowe czy używane?

Na ogół im opony są nowsze, tym lepszy jest ich stan. Wielu kierowców decyduje się jednak na zakup opon używanych, a czynnikiem motywującym taki wybór jest przede wszystkim cena. Chcąc zakupić używane ogumienie, musimy zwrócić szczególną uwagę na stan opon oraz źródło, z którego chcemy je nabyć. Jest to bardzo istotna kwestia, która pomoże nam zwiększyć poziom bezpieczeństwa na drodze w czasie jazdy. Kupując opony nowe, zazwyczaj musimy wydać większą sumę pieniędzy. Wybór nowego, nieużywanego wcześniej ogumienia jest jednak gwarancją komfortu i bezpieczeństwa. Decydując się na zakup opon, warto też zwrócić uwagę na ich rocznik. Im starsze opony, tym krócej będziemy w stanie z nich korzystać.

O czym należy pamiętać przy zakupie opon?

Po pierwsze pamiętajmy, że odpowiednio dobrane opony są podstawą bezpiecznego poruszania się po drodze. Kupując opony, wybierzmy te w odpowiednim rozmiarze tak, aby uniknąć niechcianych sytuacji na drodze. Przy zakupie wiele zależy od kwoty, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na opony. Dzielą się one na trzy podstawowe klasy: premium, średnia i budżetowa. Najdroższe będą opony klasy premium, jednak to one należą do opon wykonanych najbardziej precyzyjnie, z wykorzystaniem najlepszych materiałów, co przekłada się na znacznie zwiększony komfort jazdy.

Korzystając z dobrodziejstwa i wyboru uważaj, aby nowo zakupiona opona nie skończyła… tak:

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *