Możliwości rekompensaty po wypadku

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Możliwości rekompensaty po wypadku

Artykuł sponsorowany

Wypadek może przytrafić się każdemu. Nie mamy bowiem możliwości przewidzenia, co wydarzy się na drodze. Warto zatem wiedzieć, jak uzyskać ubezpieczenie i co ono obejmuje.

Co daje Ci odszkodowanie?

Odszkodowanie obejmuje zwrot kosztów, jakie poniósł ubezpieczony w wyniku wypadku, np.zadośćuczynienie za doznaną krzywdę i cierpienie fizyczne (art. 445 § 1 k.c.), zwrot kosztów leczenia, dojazdów do placówek medycznych, rehabilitacji, lekarstw, koszty potrzebne na przygotowanie do innego zawodu (art. 444 § 1 k.c.), zwrot zarobków, które zostały utracone w wyniku wypadku i leczenia (art. 361 § 2 k.c.). Nadto w skład kosztów wchodzi opieka lekarska, pielęgniarska i pobyt w placówce medycznej, wydatki na sprzęt i przyrządy, które potrzebne są do codziennego funkcjonowania, np. wózek inwalidzki.  Aby uzyskać pieniądze z polisy sprawcy, pamiętaj by najpierw ustalić jego dane, czyli imię i nazwisko, PESEL, numer polisy OC, numer rejestracyjny, markę i model pojazdu. Kiedy dojdzie do wypadku komunikacyjnego, najlepiej jest wezwać policję, a zwłaszcza wtedy, kiedy sprawca nie chce przekazać wskazanych wyżej danych lub jeśli Twój stan zdrowia nie pozwala na udokumentowanie wypadku i danych.

Każdy może uzyskać odszkodowanie po wypadku Kraków na przykład jest miejscem, w którym znajdują się osoby, pomagające poszkodowanym.

Jak ubezpieczyć pojazd?

Uzyskaj numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) nowego samochodu i przekaż go swojemu agentowi ubezpieczeniowemu, aby uzyskać dokładną wycenę. Jeśli zdecydujesz się na zakup samochodu, łatwo będzie upewnić się, że jest on ubezpieczony, zanim odwieziesz go do domu. Większość dealerów nie pozwoli Ci odjechać samochodem, dopóki nie zobaczą dowodu ubezpieczenia. Nie będziesz też mogła zarejestrować samochodu bez dowodu, że jest on ubezpieczony. 

Każdego roku coraz więcej kierowców nie posiada ważnego ubezpieczenia OC. Z biegiem lat wzrastają również kary, jakie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada na osoby bez polisy. Dodatkowo rośnie także skuteczność UFG w poszukiwaniu takich kierowców. 

Jak zdefiniować wypadek?

Zanim szczegółowo omówimy, gdzie ubezpieczony otrzymuje odszkodowanie, a sprawca płaci, ważne jest, aby dowiedzieć się, czym jest „wypadek”. Wypadek drogowy odnosi się do zdarzenia z udziałem co najmniej jednego pojazdu , które ma miejsce w ruchu lądowym, morskim lub lotniczym i powoduje utratę mienia lub uszczerbek na zdrowiu osoby poszkodowanej. W przypadku, gdy właściciel lub kierujący pojazdem mechanicznym jest zobowiązany do naprawienia szkody, wyrządzonej podczas wypadku, tj. rozstroju zdrowia, obrażeń ciała, utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia lub śmierci, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie. Uszkodzenia obejmują również zdarzenia, które występują podczas postoju, wsiadania i wysiadania z pojazdów oraz bezpośredniego załadunku i rozładunku pojazdów.

Aby uzyskać odszkodowanie, należy skierować stosowny wniosek do ubezpieczyciela sprawcy, który powinien zawierać takie dane, jak: dane poszkodowanego, numer polisy sprawcy wypadku, opis zdarzenia z datą i miejscem wypadku, wysokość roszczenia, opis szkód, przebieg i czas trwania leczenia, dowody, potwierdzające stanowisko zawarte we wniosku.

Ubezpieczyciel sprawcy może również odmówić wypłacenia należnego odszkodowania, w związku z czym sprawa będzie musiała zostać skierowana na drogę postępowania sądowego. Ważne jest tutaj posiadanie dokumentacji, o której pisaliśmy wyżej, ponieważ to właśnie na niej będzie opierał się ubezpieczyciel sprawcy podczas procesu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak uzyskać zadośćuczynienie po wypadku Kraków jest miastem, w którym znajdziesz specjalistów, doradzających w tej kwestii.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*