Czy można wykupić ubezpieczenie AC na zagraniczny wyjazd?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czy można wykupić ubezpieczenie AC na zagraniczny wyjazd?

Zagraniczny wyjazd samochodem to bardzo wygodna forma podróży, lecz jednocześnie może być ona bardzo stresująca dla kierowcy i właściciela auta. Czy istnieje możliwość wykupienia AC specjalnie na wyjazd?

AC na zagraniczny wyjazd – czy jest możliwe?

Tak, znaczna większość towarzystw ubezpieczeniowych posiada w swojej ofercie ubezpieczeń komunikacyjnych polisę AC krótkoterminową, która będzie ważna w trakcie zagranicznego wyjazdu. Dlatego, gdy czeka nas wyjazd autem do innego kraju, warto zorientować się w tym, co oferują poszczególni ubezpieczyciele. 

Podobnie do ubezpieczenia autocasco działa specjalne ubezpieczenie turystyczne. Samo AC również warto posiadać, gdyż zabezpiecza przed konsekwencjami nieszczęśliwych zdarzeń takich jak uszkodzenie auta czy jego kradzież w kraju. Niektóre polisy działają jednak nawet w całej Unii Europejskiej. 

Gdzie wykupić ubezpieczenie auta na zagraniczny wyjazd?

Specjalne polisy obowiązujące za granicą są dostępne w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. To, która będzie najlepsze, to kwestia czysto indywidualna, gdyż wycena takiego ubezpieczenia turystycznego może się różnić w zależności od jego zakresu, a także posiadanego samochodu osobowego. Z tego powodu warto sprawdzić oferty różnych towarzystw i wtedy wybrać najlepszą. 

Na co zwracać uwagę, wykupując ubezpieczenie na zagraniczny wyjazd?

Gdy wybieramy się za granicę i kupujemy specjalne ubezpieczenie, przede wszystkim warto zobaczyć, czy kraj, do którego się udajemy, nie jest wpisany jako jedno z państw, gdzie kupiona polisa nie będzie działać. Najczęściej wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela ma miejsce w takich krajach jak Rosja, Ukraina, Białoruś, Mołdawia czy też Albania. 

Wyłączenia dotyczą z kolei takich kwestii jak szkody powstałe w wyniku kradzieży samochodu lub jego zniszczenia. Niektórzy ubezpieczyciele wymagają z kolei obowiązkowego wkładu własnego w likwidację szkody powstałej w tych państwach. Wszystko zależy od warunków podpisanej umowy, dlatego zawsze warto dokładnie przestudiować OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia. 

W czym może nam pomóc ubezpieczenie AC za granicą?

AC za granicą chroni przede wszystkim przed konsekwencjami zdarzeń takich jak kradzież auta, jego zniszczenie lub zdemolowanie. Ponadto jesteśmy chronieni w razie wypadków spowodowanych przez nas. Specjalne ubezpieczenie chroniące nas w trakcie wyjazdu może też być mocno poszerzone. 

Jeśli posiada się polisę kupowaną na wyjazd, często można liczyć na pomoc z naprawieniem auta za granicą i zapewnienie hotelu oraz transportu do niego na czas, w którym samochód jest dla nas niedostępny. Możliwości jest, jak widać, naprawdę sporo.

Zdj. główne: PublicDomainPictures/pixabay.com

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *